Karatay Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 6 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, günümüzde hem bayan, hem de erkekleri etkiliyor. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunun en büyük nedeni ise yanlış ve düzensiz beslenmedir. İçeriğinde katkı maddesi bulunan besinlerin fazla ve yanlış zamanda tüketilmesi ile ortaya çıkan fazla kilolar, zaman içinde aynı beslenme düzenine devam edildiğinde ilerleyerek obezite sorununa neden olabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için doğru beslenme düzeni olarak da nitelendirilen diyetler ve diyet listelerinden yararlanılır. Ülkemizde, doğru beslenme denilince ilk akla gelen isimlerden olan Canan Karatay da kilo probleminin önüne geçmek için kendi bilgilerini aktararak özel bir beslenme düzeni oluşturmuştur. Karatay diyeti olarak bilinen bu özel beslenme düzeni, çoğu diyette uygulanan yöntemlerin tam tersini esas alarak kısa sürede kilo vermeyi değil, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor.

Karatay diyeti, çoğu diyette olduğu gibi günlük, haftalık ya da aylık olmanın dışında bir yaşam tarzıdır. Bu beslenme düzenini benimseyip daha uzun ve sağlıklı yaşamak isteyenler, belirli bir süre olarak değil, hayatlarının sonuna kadar diyette belirtilen şekilde beslenmelidir. Üzerinde sürekli tartışılan Canan Karatay diyeti, yıllardır beslenme uzmanlarının savunduğu “Az ama sık yiyin” prensibini tamamen yok eden özelliktedir. Tıp dünyasının ortak görüşü olan “kolesterol, insan vücüdu için zararlıdır” görüşünün de aksinin savunulduğu bu beslenme düzeninde vücutta biriken yağların kaynağı olarak ise vücuda alınan karbonhidratlar gösteriliyor. Verilen bu bilgilere göre örnek beslenme düzenlerinin oluşturulduğu Karatay diyeti, kilo vermenin yanında insanların farkında olmadan daha mutlu bir hayata kavuşmasına da yardımcı oluyor.

Canan Karatay Diyeti

Ünlü Kardiyoloji Profesörü Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil’in daha sağlıklı bir yaşam için önerdiği beslenme düzeni kısa sürede kilo vermek yerine sağlıklı bir hayat yaşama esasına dayalı olarak uygulanıyor. Eğer sizde Karatay diyeti ile kilo vermek istiyorsanız, ilk kabul etmeniz gereken bunun bir diyet programı olmadığı, hayatınızın sonuna kadar uygulamanız gereken bir düzen olduğudur. Bu özel beslenme düzeninde diğer diyet menülerinin aksine kırmızı et, yumurta, pastırma gibi besinler, balık, süt, peynir, yoğurt gibi kolesterole neden olabilen besinler serbest olarak belirtiliyor. Yine benzer şekilde bu diyette dilediğiniz kadar tereyağlı sucuklu yumurta yiyebilir, içeriğindeki yağ nedeni ile yasaklanan kuruyemiş çeşitlerini istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler ise ekmek, hamur işi, meyve, şekerli gıdalar ve işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaların içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunduğu için kiloya ve farklı sağlık sorunlarına neden olabileceğini savunan Karatay, önerdiği ve önermediği besinlerin bilimsel açıklamasını da yapıyor.

Canan Karatay Diyeti

Karatay Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Canan Karatay’ın özel beslenme programında diğer diyetlerde olduğu gibi porsiyon ya da dilimlerden söz edilmez. Dolayısı ile verilen kiloların da miktarı konusunda kesin bilgi verilmez. Ancak deneyen ve sonucundan memnun kalanların belirttiklerine göre ayda 5-8 kilo arası zayıflamak mümkün. Her diyette olduğu gibi bu diyette de verilen kilolar, kişinin keendi kilosuna göre değişiklik gösterir. Aşırı kilolu bir kişi ile çok az fazla kilosu bulunan kişinin vereceği kilo farklılık gösterecektir. Yaşam boyu uygulanan bir beslenme düzeni olduğu için bu diyet ile verilen kiloların zaman içinde geri alınması söz konusu değildir. Bu nedenle çok sayıda kişi şuanda bu beslenme düzenini benimsemiş olarak hayatlarını devam ettiriyor. Sizde ömür boyu sağlıklı ve fit kalmak için Canan Karatay diyetini uygulayabilirsiniz.

Karatay Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

6 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...