Karatay Diyeti Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 6 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Karatay diyeti olarak bilinen Prof. Dr. Canan Karatay’ın beslenme düzeni, günümüzde en çok merak edilen kilo verme yöntemlerinden biridir. Hayat boyu sağlıklı bir yaşam vaat eden bu beslenme düzeni, pek çok ünlü isim tarafından da denenip benimsenmiş durumda. Her ne kadar diğer diyetlerden farklı özellikleri bulunsa da Karatay diyetinde de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Canan Karatay diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimiz bu konumuzda, diyet sırasında dikkat edilmesi gerekenleri detaylı şekilde sizlere aktaracağız.

Canan Karatay diyeti, hızlı kilo vermeyi hedefleyenlerden çok kalıcı kilo vermeyi hedefleyenlerin tercih ettikleri bir beslenme düzenidir. Bu diyet ile sağlıklı bir hayat sürmeyi düşünenlerin ilk bilmesi gereken nokta, diğer diyet uygulamalarında olduğu gibi sadece belirli sürede uygulanmamasıdır. Eğer Karatay diyeti ile kilo vermeyi düşünüyorsanız, bu beslenme düzenini hayatınızın sonuna kadar uygulamanız gerekir. Bu aşamayı geçtikten sonra kesinlikle ekmek, un, hamur işi ve şekerden uzak durmanız gerektiğini de unutmamanız gerekli. Bu besin grupları yerine alternatif olarak farklı besin gruplarını tüketip daha sağlıklı besleneceğinizi düşünerek aşamayı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bu aşamayı da kabul ettiyseniz, son olarak akşam saat sekizden sonra bir şeyler yemeyi de hayatınızdan çıkarmanız gerekli. Bu önemli üç noktaya dikkat edip günde 2 ya da 3 öğün Karatay diyeti menüsünde yer alan yemekleri tüketerek sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır 1

Canan Karatay diyetinde gün içinde açlık hissi duyulduğunda mevsim meyvelerinden ya da bir avuç tuzsuz çiğ kuruyemiş türlerinden tüketebilirsiniz. Bu ara öğünler sabah-öğle ve öğle-akşam arası saatler ve sadece 2 öğün olmalıdır. Gün içinde en az 2 litre su içmek ve hareketli bir yaşam da Karatay diyetinin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken diğer noktalar arasında yer alıyor.

Karatay Diyeti Listesi

Karatay diyeti nedir nasıl yapılır sorularına verdiğimiz kısa cevaplarından ardından şimdi de yine kısaca Karatay diyet listesi hakkında bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.

  • Karatay diyetinin en önemli öğünü kahvaltıdır. Örnek diyet menülerine baktığımızda en besleyici ve en fazla çeşit bulunan öğün olan kahvaltıda, mutlaka her gün 2 adet yumurtaya yer verilmeli. Kimi zaman haşlanmış, kimi zaman omlet şeklinde tüketilmesi önerilen yumurtaların, doğal köy yumurtası olmasına dikkat edin.
  • Karatay diyeti listesinde doğal yağ, protein ve karbonhidratlar serbest.
  • Yemeklere koymak için kullanılan yağlar mutlaka doğal yağlardan olmalı, hiç bir şekilde işlenmiş yağ kullanılmamalı. Aynı şekilde et ve tavuk ürünlerinde de doğallığından emin olunan besinler tüketilmeli, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etlere sofrada yer verilmemeli.
  • Yemeklerde kullanılan sebzelerin ya da ara öğün olarak tüketilen meyvelerin de doğal ve zamanında olmasına dikkat edilmeli.
  • Salatalara tat vermek için keten tohumu, susam, peynir, zeytin ve yoğurt eklenebilir.
  • Karatay diyeti uygulanırken öğünler arasında en az 4-5 saat geçmesine dikkat edilmeli. Gün içinde 1-2 fincan ya da bardak olmak üzere sağlıklı içecekler tüketilebilir.
  • Diyet listesinde yer alan besinlerin mutlaka pişirme yöntemlerine göre uygun malzemeler ile pişirilmesi gerekir. Bu yöntemlerden en fazla buğulama ve az yağda kızartma işlemleri kullanılıyor.

    Karatay Diyeti Listesi

Siz de Canan Karatay diyeti ile hem kilo vermek hem de daha sağlıklı bir hayata kavuşmak istiyorsanız, yukarıda verdiğimiz bilgileri değerlendirip kararınızı verebilirsiniz. Türk damak tadına uygun bir beslenme düzeni olduğu için herkesin kolaylıkla uygulayabileceğini düşündüğümüz Karatay diyeti hakkında daha detaylı bilgiler için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

6 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...