Karaciğer Yağlanması Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Karaciğer yağlanması rejimi bununla birlikte yağ oranı içinde ne olduğu normalin üstüne çıkarak bozulmalarını önlemeye yöneliktir. Hatalı beslenme, hareketsiz yaşam, fazla alkol ve kola tüketimi sonucunda karaciğer yağlanması meydana gelir. Önlem alınmadığı takdirde karaciğer yağlanması çok ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Karaciğer yağlanması diyeti İbrahim Saraçoğlu tarafından da bir hayli dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu diyet kapsamında kişilere belirli bir diyet listesi verilmese de, diyet kapsamında yenmemesi gereken birçok besin uyarısı da yapılmaktadır. Yapılabilecek en önemli şey özellikle rejim yapmış olup beslenme şeklini değişiklik yapmak olacaktır. Karaciğerin fazla yükünü azaltmak için organik şu demek oluyor ki organik besinler tercih edilmelidir, katkı maddelerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Hayvansal yağların tüketiminden kaçınılmalıdır (tereyağı, içyağı ve bunun şeklinde).

Canan Karatay karaciğer yağlanması diyeti kapsamında kişilerin herhangi bir hayvansal ürünü tüketmemesi konusunda son derece ciddi uyarılarda da bulunmaya devam etmektedir. Mevsiminde yetişen Sebze ve meyve ve bu şeklinde lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır, özellikle karaciğer dostu enginar tercih edilmelidir. Kuruyemişlerin çok tüketiminden uzak durulmalıdır. Tertipli şekilde spor yapılması yaşamın bir parçası haline gelmelidir.

Karaciğer rejimi sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Karaciğerde olabilecek rahatsızlıklar ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. Karaciğer kanserine, karaciğer yağlanmasına ve karaciğer yetmezliği şeklinde rahatsızlıklar yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden meydana gelmektedir. Karaciğer hastalıklarına karşı rejim yapmak şarttır. Karaciğer de oluşan hastalıklar öteki hastalıklara da sebep olmaktadır. Karaciğer rejimi duyarlı bir rejimdir. Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar için bolca oranda protein ve içinde belirli yağların olması gerekmektedir.

Karaciğer Yağlanması Diyeti 1

Karaciğer yağlanması diyet listesi içeriğinde, diğer diyet listeleri gibi kesin bir liste değildir. Kişiler her sabah düzenli olarak kahvaltı yaparken, bu kahvaltı esnasında neleri tüketeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Şeker tüketiminde sıkıntı yokken alkol tüketimi kesinlikle olmamalıdır. Kişisel değişiklikler karşın karaciğer yetmezliğinde kısıtlamalar daha fazladır. Sinirlerin çok fazla olduğu etler ne olursa olsun tüketilmemelidir. Tuzlu, ekşi, acı besinlerin tüketimi ne olursa olsun yapılmamalı tüketilmemelidir. Katkı maddelerinden uzak durulmalıdır. Karaciğer yetmezliği yaşayan insanoğlu sindirimi rahat olan gıdaları tüketmeleri ve uygulanan rejim daha sıkı olmalıdır. Aşırı yağ içeren pasta ve çörek ürünleri ne olursa olsun tüketilmemelidir. Yağ içeren her türlü et ve tavuk ürünleri ne olursa olsun tüketilmemelidir. Kuru ve kabuklu olan baklagillerden uzak durulmalıdır. İçerisinde çok fazla katkı maddesi içeren mayonez, ketçap şeklinde ürünler yenilmemeli.

Karaciğer Yağlanması Diyeti 2

Karaciğer yağlanması diyeti Canan Karatay tarafından hazırlandığında, içerisinde protein ağırlıklı ürünler yer alır iken aynı zamanda hayvansal gıdalardan da uzak tutulmaktadır. Böylelikle kişiler için son derece büyük bir öneme sahip olması gereken karaciğer yağlanması problemi, en alt seviyeye indirilirken çok daha sağlıklı bir yaşam sürülebilir. Karaciğer rejiminde dikkat edilmesi gereksinim duyulan yağ tüketimidir. Fazla yağ içeren hangi ürün var ise tüketilmesi bırakılmalıdır. Çünkü karaciğer hastalıklarını tetikleyen maddelerin başlangıcında gelen yağdır. İkinci olarak de en zararı olanların içinde alkollü içecek tüketimidir.

Karaciğer Yağlanması Diyeti 3

Alkol direk olarak karaciğere zarar vermektedir. Kısa zamanda alkol tüketimi bırakılmalıdır. Yemekler ve içecekler içinde katkı maddesi olanlar kesinlikle tüketilmelidir. Yediklerimiz ve içtiklerimiz hakkında mutlaka bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. İnsan sağlığına zarar veren her şeyden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü karaciğer hastalıları zor tedavi edilen ve tedavi edilmesi kuvvetlik derecesi yüksek hastalıklar içinde yer verilmiştir. Karaciğer hastalıklarında kati olarak doktora başvurulmalı ve hastalığın teşhisi ve tedavisi için geç kalınmamalıdır.

12 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...