Kan Yapan Besinler

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kan yapan besinler grubunda pek çok alternatif söz konusudur. Vücudun ihtiyacı oaln kan seviyesini dengelemek için bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu anlamda kan yapıcı besinler grubunda hangi ürünlerin olduğunu yazımızın içerisinde bulabiliyor olacaksınız.

Kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı, insan sağlığını tehdit eden ve pek çok sağlık probleminin habercisi olan bir durumdur. Vücut içerisinde yeterli kan hücresinin olmaması durumunda bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Organlara oksijen taşıma görevi olan kırmızı kan hücrelerini bazı besinlerden alabilmekteyiz. Vücut içerisinde yer alan organlara yeteri kadar oksijen taşımaması durumunda halsizlik ve yorgunluk gibi önemli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Dünya genelinde ve ülkemizde kanla ilgili olarak görülen en sık rahatsızlık anemi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kansızlığa iyi gelen besinler tüketmek çok önemlidir. Kan yapıcı besinlere geçmeden önce, kansızlığın neden ve ne şekilde oluştuğunu kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Demir minerali bakımından yetersiz beslenme ve kan kaybı yaşamak
 • Vücut içerisinde bulunan mevcut kırmızı kan hücrelerinin sayısal olarak azalması
 • Vücudun yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretememesi
 • Kurşun zehirlenmesi ve bazı kronik rahatsızlıklar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlere bağlı olarak anemi olarak bilinen kansızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu nedenlerden en sık demir bakımından yetersiz beslenmenin ön planda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle demir bakımından zengin olan besinlerin daha fazla kan yapıcı özelliği olduğunu bilmemiz gerekyor. Demi eksikliğinin kansızlık için en önemli sebeplerden biri olduğunu ifade etmişken, hangi besin gruplarında daha fazla demir olduğunu kısaca anlatalım istiyoruz.

Kan Yapan Besinler 1

 • Demir bakımından zengin besinlerin başında sığır eti gelmektedir. 100 gram sığır eti içerisinde vücudun ihtiyacı olan demirin %11’i bulunmaktadır.
 • Bir diğer demir içeren besin ise sığır ciğeridir. Sığır ciğeri içerisinde ihtiyacımız olan demirin %36’sı mevcuttur.
 • Tavuk ciğeri, yine demir bakımından zengin besin grupları içerisinde yer almaktadır. 100 gram tavuk ciğeri ihtiyacımız olan demirin ortalama %65’ini karşılamaktadır.
 • İstiridye tüketerek yine ihtiyacınız olan demirin %37’sini karşılayabilirsiniz.
 • Et grubu içerisinde en zengin demir içeren besin hindi etidir. 100 gram hindi eti ile vücudunuzun ihtiyacı olan demirin %82’sini karşılayabileceğinizi unutmamanız gerekiyor.
 • Karides, tavuk, ton balığı ve yengeç içerisinde de bol miktarda demir bulunmaktadır.

Kan Yapan Besinler 2

Tüm bu et ürünleri ile demir eksikliğinizi giderebilir ve kansızlık sorunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Et ürünleri dışında demir içeren yine pek çok besin olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Et dışında demir ihtiyacınızı giderebileceğiniz besinler şu şekildedir.

 • Soya fasulyesi içinde yeterli miktarda demir bulunmaktadır. 100 gram soya fasulyesi tüketerek ihtiyacınızın %24’ünü karşılayabilirsiniz.
 • Mercimek içinde de bol miktarda demir bulunmaktadır. Mercimek içerisinde bakır, manganez, fosfor ve protein mevcuttur.
 • Kahvaltılık yulaf içerisinde de zengin demir bulunmaktadır. 100 gram kahvaltılık yulaf ile ortalama %24 demir ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.
 • Ispanak tüketer bol miktarda demiri almış olursunuz. 100 gram ıspanak ile günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılamış olursunuz.

Kan Yapan Besinler 3

Kansızlık için sadece demir almak yeterli midir diye sorabilirsiniz. Yazımızın bu kısmına kadar kan yapan besinler nelerdir konusunda önemli bilgileri sizlerle paylaşmış olduk. Demirin dışında bol miktarda C vitamini almak, yine kansızlık için olmazsa olmazdır. C vitamini ve B12 alarak kan oranınızı dengelemek mümkündür. Kişisel olarak yorgunluk ve güçsüz hissetmeniz, genel başarı oranınızın düşmesi, motivasyon kayıpları, vücut sıcaklığınızın düşmesi,sosyal ilişkilerde zayıflık,bağışıklık sisteminizin zayıflaması, dilin şişmesi gibi durumlar hissettiğinizde mutlaka doktora görülmeli ve bazı testleri yaptırmalısınız.

21 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...