İsveç Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Fazla kilolardan kurtulmak için günümüzde uygulanan önemli diyetlerden birisidir İsveç diyeti… Kısa sürede kilo vermeyi hedefleyenlerin tercih ettiği bu uygulama, Amerikan kalp vakfı tarafından da acil kilo vermesi gereken kalp hastalarına öneriliyor. Ancak 35 yaşın üzerinde ve başka sağlık sorunu olan kişilerin isveç diyeti yapmaması gerektiği de belirtiliyor.

İsveç diyeti kısa sürede hızlı kilov vermek isteyenlerin uyguladığı bir zayıflama yöntemidir. Şok diyet uygulamalarından olduğu için bu diyetin uzun süre uygulanmaması gerekir. Genel olarak İsveç diyetinin en fazla 13 gün süre ile uygulanması tavsiye edilir. 13 gün sonunda diyete son verilmesi ve yeniden uygulamak için en az 6 ay bekleme süresinin geçmesi gerekir.

İsveç diyeti uygulaması sırasında da diğer şok diyetlerde olduğu gibi bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerin diyet öncesinde iyice bilinmesi ve uygulama sırasında her hangi bir belirti olduğunda hemen diyete son verilmesi gerekir. Hamile ve emziren annelerin İsveç diyeti yapmaması gerekir. Benzer şekilde sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan ve ciddi rahatsızlığı bulunan hastalar da İsveç diyetinin uygulamamalı.

İsveç Diyet Listesi

İsveç diyeti listesinde sabah kahvaltılarında kahveye sıkça rastlanır. Genel olarak 1 fincan kahve ve 1 adet kesme şeker ikilisinin yer aldığı sabah kahvaltılarında zaman zaman çay da tüketilebilir. Diyeti uygularken belirtilenin dışında sıvı tüketilmemesine dikkat edilmeli. Kahve içine ise belirtilmedikçe başka bir malzeme eklenmemesi gerekir. Diyet boyunca günde en az 2 litre su tüketilmesi de başka bir dikkat edilmesi gereken özelliktir.

İsveç diyeti sırasında şeker kullanımı sadece belirtilen ölçülerde ve belirtilen zamanlarda yapılabilir. Bunun dışında şeker ve tuz kullanımı yasaktır. Yemeklerin yanında tüketilen salataların mutlaka limon ve zeytin yağı ile hazırlanmasına dikkat edilmeli. Diyet listesinde yer alan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz, kelimesini kötüye kullanmamak gerek. Bu besinlerden tüketirken sınır yok diye çok fazla aşırıya kaçmamak gerekir.

İsveç diyeti listesinde gün içinde akşam ya da öğle yemekleri yer değiştirebilir. Ancak farklı günler arasında öğün ya da yemek değişimi olmamalıdır. 13 günlük diyet sırasında bazen diyet ağır gelebilir. Bu durumda 6 günün sonunda diyeti bırakabilirsiniz. Ancak etkili olması için 6 günden önce diyeti bırakmamanız gerekir. Kısaca İsveç diyeti için 13 günden fazla 6 günden az yapılmaz, ifadesini kullanabiliriz.

İsveç diyeti listesinde karnıbahar yerine brokoli tüketebilirsiniz. Kolestrolü yüksek olanlar bub diyet sırasında yumurtanın akını da tüketebilirler. Şok diyet uygulaması olduğu için diyete başlamadan önce mümkünse doktor kontrolünden geçmek gerekir. Genel bir sağlık kontrolünün ardından yine kontrol ile İsveç diyetini uygulayıp istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

İsveç Diyet Listesi

İsveç Diyeti Yapanlar

İsveç diyeti yapanlar, bu diyet için genelde olumlu görüşler bildirmiştir. Kısa sürede rahatsız edici kilolarından kurtulduklarını sözlerine ekleyen İsveç diyeti uygulayıcıları, diyetin en çok kalıcı kilo verdirme özelliğini sevdiklerini de dile getirmiştir. Metabolizmayı tamamen değiştirme özelliği olan diyet ile iki haftada 7 ila 20 kilo arasında verdiklerini bildiren İsveç diyeti yapanlar bulunuyor. Siz de kısa sürede kalıcı kilo vermek için bu diyeti uygulayabilirsiniz.

İsveç diyeti, vücudun metabolizmasını tamamen değiştirir. Bu nedenle 2 yıl gibi bir süre verilen kilolar geri alınmaz. Bu özelliğinden dolayı pek çok ünlü isim tarafından da uygulanan İsveç diyeti, kadınlar kadar erkeklerin de faydasını gördüğü bir zayıflama uygulamasıdır. Tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyette de egzersiz ve düzenli uyku etkilidir.

23 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...