Hurma Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 9 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Hurma, besin değeri yüksek, kalori değeri düşük bir meyvedir. Ülkemizde hem yaşı, hem kurusu tüketilen hurma, etkili bir kilo verme besini olarak da kullanılıyor. 7 günlük süre ile uygulanan hurma diyeti ile kısa sürede kilo verip formuna kavuşanların sayısı her geçen gün artıyor. İçeriğindeki doğal şeker ile açlık hissini bastıran hurma, uzun süre tok kalıp zorlanmadan kilo vermeyi sağlıyor. Biz bugün fazla kilolarından şikayet edenlerin ağız tatlarını bozmadan kısa sürede kilo vermesini sağlayan hurma kalori ve besin değeri hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için düzenli hurma tüketmek isteyenlerin ilk başta merak ettiği konu hurmanın kaç kalori olduğudur. Yüksek besin ve düşük kalori değerlerine sahip olan hurma, yaş, kuru olması ve çeşidine göre farklı değerlere sahiptir.

  • 100 gram taze hurmanın kalori değeri; 71 kcal’dir. C vitamini bakımından yüksek olan yaş hurma, ülkemizde daha çok Ramazan ayında tüketiliyor ve 1 adet hurma genelde 80 gram ağırlığında oluyor.
  • 100 gram kuru hurmanın kalori değeri; 277 kcal’dir. 2-3 adet kuru hurma, 1 adet normal meyveye denk gelir. 1 adet kuru hurma yaklaşık 20 gram ağırlığındadır.
  • 100 gram Trabzon hurmasının kalori değeri; 73 kcal’dir. İçeriğinde yüksek derecede A ve C vitamini bulunan cennet hurması, özellikle kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tercih edilir.
  • 100 gram kuru Trabzon hurmasının kalori değeri; 272 kcal’dir. Evde kolayca kurutulan cennet hurmasını güvenle tüketebilirsiniz.
  • 100 gram Trabzon hurması konsantresinde 268 kcal kalori mevcuttur. Diyet sırasında 1 adet konsantre cennet hurması, 1 adet normal meyve yerine geçer.

Yukarıda verdiğimiz bilgilere göre yaş hurma kaç kalori, kuru hurma kaç kalori sorularının cevaplarına bakabilirsiniz. Besin değerlerine göre düşük kaloriye sahip olan hurma ile kısa sürede kilo vermek için günde belirli miktarda tüketmek gerekir. Cennet hurmasını diyet sırasında her hangi bir meyve yerine tüketebilirsiniz.

Hurma Kaç Kalori 1

Hurma Besin Değeri

1 hurma kaç kalori sorusuna verdiğimiz cevapların ardından şimdi de ayrı ayrı hurmanın besin değerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

  • 100 gram taze hurmada; 15.3 gram karbonhidrat, 0.66 gram protein, 0.08 gram yağ ve 3.34 gram lif bulunur.
  • 100 gram kuru hurmada; 74.97 gram karbonhidrat, 1.81 gram protein, 0.15 gram yağ ve 15 gram lif bulunur.
  • 100 gram cennet hurmasında; 06 gram karbonhidrat, 0,39 gram protein, 0.08 gram yağ ve 5.06 gram lif bulunur.
  • 100 gram kuru Trabzon hurmasında; 61.31 gram karbonhidrat, 2.45 gram protein, 1.15 gram yağ ve 11.5 gram lif bulunur.
  • 100 gram cennet hurması konsantresinde 59.91 gram karbonhidrat, 2.7 gram protein, 1.12 gram yağ bulunur.

Hurma hakkında verdiğimiz besin değeri ve kalori değerlerinin ardından hurma diyeti yaparken günde kaç hurma yenmeli sorusunun cevabına da kısaca değinmek istiyoruz. Daha önceki yazılarımızda detaylı şekilde ele aldığımız hurma diyeti, farklı iki şekilde uygulanıyor. Yoğurt-hurma diyeti olarak bilinen 7 gün süren ve 3 öğünü kapsayan ilk formülde her gün 3 öğün 7 adet hurma ve 1 kase yoğurt tüketiliyor. Hurma-su diyeti olarak adlandırılan ikinci formülde ise sadece tek bir öğünde 7 adet hurma tüketilmesi öneriliyor.

Hurma Besin Değeri

Hurma ile kilo vermek günümüzde en fazla uygulanan yöntemlerden birisi. Diyet diyet uygulamalarında olduğu gibi hurma kalori diyet uygulamasında önemli noktalara dikkat etmek ve düzenli olarak yöntemi uygulamak gerekir. Hurma diyetinde dikkat edilmesi gereken durumların başında hurmaların 1 gece önceden suda bekletilmesi geliyor. Aksi halde tüketilen hurmalardan istenilen sonuç elde edilmez. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise gün içerisinde bol su tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak. Hurmanın yağ yakıcı özelliğini destekleyen bu iki önemli noktaya da dikkat ederek kısa sürede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Hurma diyeti ile kilo vermeye karar verdikten sonra belirli aralıklar ile kesintisiz olarak 7 günlük diyeti uygulamalısınız. Yarıda bırakılan diyetler bir sonraki diyet denemesinde insan psikolojisini olumsuz etkilediği için kendinizi ve zamanınızı iyi ayarlayıp o şekilde diyete başlamanızı tavsiye ediyoruz.

9 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...