Hurma Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 9 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Hurma diyeti, sağlıklı kilo vermek isteyenlerin denedikleri diyet uygulamalarından biridir. Hurma orucu, hurma su diyeti ya da hurma yoğurt diyeti gibi farklı isimler ile çeşitlendirilen bu diyet uygularının temeli hurmanın doyurucu özelliğinden yararlanma esasına dayanır. Kişinin vücut yapısı ya da diyette yer verilen yardımcı maddelere karşı duyarlılığına göre seçim yapabileceği hurma diyeti uygulamaları, genel olarak kısa sürede kilo vermeyi sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi ana besin maddesi hurma olan bu diyet uygulamaları hakkında detayları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Hurma diyeti, hurmanın doyurucu ve besleyici özelliğinden yararlanılarak kilo vermeyi amaçlayan bir uygulamadır. Hurmaya ek olarak tüketilen besinlere göre farklı isimler verilen bu uygulamada belirli sayıda hurma tüketimi yapılır. Diyetin en önemli noktası ise tüketilecek olan hurmaların bir gece önceden bıçak ile kesilip suda bekletilmesidir. Bu yöntem ile hurmanın zayıflatıcı etkisinde yükselme sağlanır. Hurma diyeti ile zayıflama formulü karşımıza iki şekilde çıkıyor. Bunlardan birincisi hurma-yoğurt, ikincisi ise hurma-su diyeti. Birinci formülde tam anlamı ile belirtilen süre içinde tüm öğünlerde sadece hurma ve yoğurt tüketilir. Farklı sebepler ile bu formülü uygulayamayanlar için ideal olan yarım diyet uygulaması olarak da bilinen hurma-su formülünde ise gün içinde sadece tek bir öğünde hurma yenilip diğer öğünler normal öğün yemekleri tüketilir. Ancak normal öğün yemeklerinde de yağ, un, şeker ve tuzdan mümkün olduğunca uzak durmak, bu hurma diyeti formülünün önemli noktalarından birisi.

Hurma Diyeti 1

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurma diyeti ile zayıflamak, bilinen ve başarısı hemen hemen kanıtlanmış bir diyet uygulamasıdır. Başarılı olduğu için pek çok kişi tarafından merak edilen hurma diyeti ile ilgili en çok sorulan soru hurma diyeti kaç gün yapılmalı sorusudur. Hurma meyvesi ile kilo vermeyi hedefleyenler, ister yoğurtlu tam diyet, ister yoğurtsuz yarım diyet olan hurma diyetini 7 gün süre ile uygulamalı. 7 gün sonunda diyete son verip en az bir hafta düzenli ve sağlıklı beslendikten sonra ihtiyaç duyulursa yeniden 7 günlük bir seans uygulanabilir. Hurma diyeti uygulanırken düzenli egzersiz ve bol su tüketimi de uygulamanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Hurma diyeti uygulamaları ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise diyet sırasında hurma kaç tane yenmeli sorusudur. Her iki uygulamada da her öğünde 7 adet hurma yenmesi gerekir.

Hurma diyeti uygulaması sırasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, hurmaların bir gün önceden kesilip suya yatırılmasıdır. Bu sayede hurmanın besleyicilik ve tok tutma özelliği arttırılarak diyet yapan kişinin açlık hissi duymasının büyük ölçüde önüne geçilebilir. Tam hurma diyeti yapanlar bir hafta boyunca her gün 3 öğün, 7 adet hurma ve 1 kase yoğurt tüketebilir. Bunun dışında gün içinde bol su içip hareket ederek kısa sürede istenmeyen kilolarından kurtulabilir. Yarım hurma diyetinde ise günde sadece 1 öğün 7 adet suda bekletilmiş hurma tüketilip diğer öğünlerde yağsız, şekersiz ve unsuz yemekler tüketilebilir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Hurma Diyeti ile 1 Haftada 5 Kilo

Hurma diyeti ile 1 hafta içinde 5 kilo vermenin mümkün olduğu deneyenler tarafından verilen bir bilgidir. Burada bahsi geçen hurma diyeti, yoğurt-hurma diyeti olarak adlandırılan tam diyet uygulamasıdır. Diğer bir uygulama olan sadece tek öğünü kapsayan hurma orucunda ise 1 hafta içinde daha az kilo verilmesi mümkündür. Hurma diyeti ile kilo verenler kendi kilolarına ve fazlalıklarına göre 1 haftada verdikleri kilo oranını değişik söyleyecektir. Sizde bu diyeti uygularken fazlalık sadece 5 kilonuz varsa bunun hepsini 1 haftada veremeyebileceğinizi düşünüp ona göre karar vermelisiniz.

Hurma Diyeti ile 1 Haftada 5 Kilo

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...