Hibiskus Çayının Zararları

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Hibiskus veya öteki adı ile amber çiçeği, tabiat ananın bize sunmuş olduğu keşfedilmeyi bekleyen sayısız şifalı bitkilerden birisidir Hastalıkların nefesini ensemizde hissettiğimiz son yıllarda insanoğlu akın akın aktarların yolunu tutuyor. Botanik biliminde cins olarak Hibiskus olarak adlandırılan şifalı nebat memleketimizde Mekke gülü, narçiçeği olarak bilinmekte ve çoğunlukla amber çiçeği ya da gülhatmi isimleri de kullanılmaktadır. Tertipli kullanım tedavide başarının sağlanmasında ana prensiptir. Çoğu vakit hibiskus çayı olarak da demlenebilen nebat, çöl ikliminin hâkim olduğu bölgelerde “susuzluk giderici” olarak kullanılan bir numaralı bir içecektir. Fakat kişilerin hibiskus çayı yan etkileri de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. hibiskus çayı aç mı tok mu içilir? Sorusu da, oldukça yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Türlü türlü renklerde olabilen hibiskus genel olarak mavi, beyaz, kırmızı, beyaz-kırmızı ve öteki renk cümbüşlerini bir arada bulundurabilmektedir. Bitki bilimciler daha yaralı olanın koyu kırmızı renkte olanında hemfikirlerdir. Kaliteli ve faydalı olan hibiskusu satın almadan önce dilinizle deneyim etmeniz de önerilmektedir. Zira kullanılabilir ve şifalı olanın dilinizde mayhoş tat bırakacağını unutulmamalıdır.

Hibiskus kuvvetli bir antioksidandır. Buna bağlı olarak tüm vücutta sağlık iksiri hükmüne geçer ve özgür radikallerin vücutta hastalık yapabileceği tüm etkenleri ortadan kaldırır. Antioksidanlar kimyasal bir maddedir. Görevleri ise vücutta bulunan ve zararlı etkiye haiz özgür radikallerin verdiği zararı önler ya da oluşumunu engeller. Antioksidanlar tüm bitkilerde az ya da çok bulunur.  Kan şekeri ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Ek olarak iyi huylu kolesterolün yükseltilmesine de destek sunar. Narçiçeğinin faydaları ve zararları, kişiler tarafından oldukça iyi bir şekilde bilinmelidir.

Toplumumuzda ender görülen Wilson hastalığına karşı savaş verme konusunda da faydalı bitkilerden bir tanesidir. Her seferinde taze hazırlanmalıdır. 2 ayda bir defa kür, gene edilmelidir. Hibiskus son derece faydalı bir bitki olmasına karşın, hibiskus zararları da söz konusudur.

  • Demir içeriği bakımından zengindir. Hibiskusun en önemli özelliklerinden bir tanesi topraktaki demiri bünyesine çekebilme kabiliyetinde olmasıdır. Ayrıca demir şeklinde magnezyumu da bünyesinde depolamaktadır.
  • Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Akciğer kanseri olmuş hastalarda ise günde iki su bardağı hibiskus çayı almaları önerilmektedir. Öğleden önce ve öğleden sonrasında uygulanan küre 10 gün boyunca devam edilmelidir. Kür, 3 ayda bir yine edilmelidir.

Hibiskus Çayının Zararları 1

  • Hibiskus bağırsaklardaki gazlarının giderilmesi hususunda adeta bir uzmandır.
  • Soğuk algınlığının ve ateş düşürme mevzusunda şifalı etkilere haizdir. Günde 1-2 su bardağı içilmesi şikâyetlerin azalmasında önemlidir.
  • Hibiskus bitki çayı hem antiseptik bununla birlikte antibiyotik olarak kullanılabilir.
  • Tertipli kullanım damar sertliği (arteriyoskleroz) şikâyetine karşı önlem alınmasında yararlıdır.
  • C vitamini bakımından zengindir.
  • Kireçlenmeyi önleyici tesiri vardır.

Arzu ederseniz hibiskus çayınıza extra lezzet eklemek için birazcık bal, limon suyu veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz. Keyfinize bakılırsa, hibiskus çayınızı sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Metal veya plastik kap, çayın hazzını bozabileceği için porselen veya cam kaplarda demlemeniz önerilir. Hibiskus çayı aç karnına mı içilir? Sorusuna karşı ise kişilerin zayıflamak istemeleri durumunda aç karnına içmeleri önerilmektedir.

Hibiskus Çayının Zararları 2

Hormon tedavisi alanların ve doğum denetim hapları kullananların bu ilaçlarla beraber alınmamasını önermektedirler. Bazı insanlarda görülebilen hibiskus çayı zararları kapsamında öteki bir yan tesir ise halüsinasyon veya nadiren sarhoş şeklinde hissetme durumudur. Bir rahatsızlığınız var ise, ne olursa olsun bir hekime danışınız. Guatr ve tiroide şikâyeti olanların kullanmaları önerilmemektedir. Bu bitkilerin şifa verici özelliğinden çok zararı bulunmaktadır. Doktorunuz size anemi tedavisi uygulamışsa hibiskus çayı ya da kürü uygulamayın.

4 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...