Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir, Hibiskus Çayı İle Nasıl Kilo Verilir?

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Bitki çayları hastalıklara karşı koruyan, enfeksiyonları önleyen, içi ısıtan, metabolizmayı uyaran ve şifa veren özellikleri ile çok tercih edilen ve tüketilen çaylardır. Çeşit çeşit bitki çayı içinde en faydalılardan birisi olan Hibiskusun öyküsünü anlatmak istiyoruz bu kez. Canlı kırmızı rengi ve hoş aromasıyla çok sevilen bitki çaylarından birisi olan hibüskus, sağlığa olan faydaları ile de adından söz ettiriyor. Bilhassa kış mevsiminde sıkça tüketilmesi tavsiye edilen hibiskus çayının faydalarından dem vurmak istiyoruz. İşte Hibiskus Çayı ile alakalı bilmek istediğiniz her şey…

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir Hibiskus Çayı İle Nasıl Kilo Verilir 1

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Hibiskus çayı kolesterolü dengeler.
 • Kan şekerini düzenler. Bu özelliği ile hem şeker hastalarına iyi gelir, hem de şeker dengesizliklerine bağlı olarak gelişen açlık ataklarını önler ve bu yönüyle kilo vermeye yardımcı olur.
 • Antioksidan içeriği ile karaciğere koruma sağlar.
 • Hibiskus çayının faydaları arasında cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlama özelliği de vardır.
 • Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları ağrı, sancı, kasılma ve ruhsal değişikliklerin azaltılmasına yardımcı olur.
 • C vitamini açısından hayli zengindir, bu da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve nezle, grip gibi rahatsızlıklara karşı daha dirençli olunmasını sağlar.
 • Sindirim sistemine iyi gelir, şişkinlik ve gaz şikayetlerini giderir.
 • Hibiskus çayı zihni güçlendirir; anksiyete, depresyon ve buna benzer rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonu düşürür, özellikle tip 2 diyabet hastalığında yüksek kan basıncını düşürmek için tüketilebilir.
 • Mide kanserine karşı koruma sağlar.
 • Şişlikleri alır.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır. Hibiskus çayı ile zayıflayanlar da bu çayı öneriyor.
 • Hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da salık verilen, faydaları ve olası zararlarına dikkat çekilen, uygun şartlarda kullanıldığında şifa sağlayan bir bitki.

Dukan diyeti hibiskus çayı ile desteklendiğinde bilhassa kilo vermede duraklama dönemini kırmaktadır.

Hibiskus Çayı İle Kaç Kilo Verilir?  

Her gün 2 fincan hibiskus çayı tükettiğinizde 1 ayda 4-5 kilogram verebilirsiniz. Tabii bu yapacağınız diyet ve egzersize de bağlıdır. Kalori alımınıza dikkat ederek ve daha fazla hareket ederek hibiskus çayının etkilerini hızlandırabilirsiniz.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir Hibiskus Çayı İle Nasıl Kilo Verilir 2

Hibiskus Çayı Nasıl Kullanılır?

Hibiskus çayını taze yahut kurutulmuş hibiskus çiçekleri ile hazırlayabilirsiniz. Taze hibiskus çiçeği kullanacaksanız 2 adet tam çiçek; kurutulmuş hibiskus kullanacaksanız 1 çorba kaşığı kurutulmuş hibiskus çiçeğini 1 su bardağı kaynar suya ilave edin. Üzerini kapatarak 10-15 dakika dinlendirin. Süzün ve taze olarak tüketin. Hibiskus çayına lezzet ve tat vermek için içine 1 çay kaşığı kadar bal, limon dilimi yahut bir parça portakal kabuğu ilave edebilirsiniz. Hibiskus çayını sadece sıcak değil soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Zararları Var Mıdır?

 1. Hibiskus çayının faydaları kadar zararları da vardır. Her faydalı şey dozu yükseltildiğinde ve başka maddelerle etkileşime girdiğinde zararlı olabiliyor. Uzmanlar hibiskus çayının östrojen seviyesini düşürdüğünü belirtiyor. Bu sebeple hormon tedavisi görenlerin ve doğum kontrol hapı kullanan kişilerin hibiskus çayı tüketmeleri önerilmiyor.
 2. Hibiskus çayı bazı kişilerde halüsinasyon ve sarhoşluk benzeri yan etkilere sebep olabiliyor.
 3. Kolesterol ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girdiğinde zararlı olabilen hibiskus çayının bu tür ilaçları kullananlar tarafından içilmemesi gerekiyor.
 4. Hamile kadınların hibiskus çayını kesinlikle tüketmemeleri gerekiyor. Aksi takdirde düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyorlar.
 5. Emziren annelerin de hibiskua çayı tüketmemesi gerekiyor.

31 Ağustos 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...