Günlük Kalori Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


İnsanın dünya üzerinde yerleşik hayata geçmesi bir buğdayı bulup onu yetiştirmesiyle başlamıştır. Yaşamı devam ettirmek için yemek çok önemlidir. Ancak kutsal kitaplarda bile hatta Uzakdoğu inançlarında dahi “az yemek, ihtiyacı kadar yemek” üzerine özellikle vurgular ve uyarılar yapılır. İnsanoğlu var olduğu ilk zamanlar, yaşamını sürdürebilmek için çok çalışmak zorundaydı. Bu çalışma yoğun enerji tüketilmesini sağlayan işlerdi. Yani günümüzdeki gibi kalori hesaplama sıkıntısı yoktu. Yakın tarihimize kadar yoğun tarım ile uğraşan ülkemizde de sabah erken saatlerde kalkıp, gün içinde hareket halinde olan insan, istediği kadar kalori alabilirdi. Ancak teknoloji ile birlikte yapılan işlerin değişmesi günlük kalori ihtiyacı hesaplama işlemini zorunlu hale getirdi.

Kalori Hesaplama

Vücudumuzu bir fabrika gibi düşünürsek ne kadar malzeme içeri girerse o kadar mamul dışarı çıkar diyebiliriz. Ancak bu fabrikanın bir üretim kapasitesi vardır. Her gün üretebileceğinden daha fazla malzeme fabrikaya yığılırsa ve bu malzemelerin sadece bir kısmı üretimle mamul olarak dışarı çıkarsa kalan malzemeler bir bölümde yığılacak artık fabrikayı çalışamaz hale getirecektir.

Bu durumda (Allah korusun) fabrikayı kapatmak zorunda kalabiliriz. İşte bu basit örnekle açıklamaya çalıştığımız gibi günlük kalori ihtiyacı hesaplama vücudumuz için çok ama çok önemlidir.

Kalori Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Peki bu günlük kalori ihtiyacı hesaplama nasıl yapılır? Bunun günümüzde çok basit bir yolu var. İnternet üzerinde hazırlanmış çok basit programlar mevcut. İnternette yapacağınız küçük bir araştırmayla günlük kalori hesaplama programı sayfalarına ulaşabilirsiniz. Hatta bu programların bazıları indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Öncelikle kalori hesaplamaya girmeden önce şunu bilmesiniz ki zayıf olmaktan çok sağlıklı olmak önemlidir. Eğer bu yazımızı okuyorsanız demek ki bir sıkıntı yaşıyorsunuz. Size tavsiyemiz yaşınız kaç olursa olsun öncelikle vücudunuzu tanımanız, şu an ki sağlık durumuyla ilgili net bilgileri almanızdır. Bunun için her hangi bir diyet programına başlamadan önce mutlaka doktora görünmenizi, tahlil ve tetkiklerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kilo vermeye çalışırken sağlığınızdan olmayın. Doktorunuz size gerek görmesi durumunda diyetisyene yönlendirecek o da size günlük kalori hesaplama cetveli verecektir. Ancak diyelim ki tahlilleriniz olumlu çıktı ama sizin diyetisyene düzenli gidecek vaktiniz ve bütçeniz yok o durumda sağlıklı kalmak için nasıl bir beslenme programı oluşturmalısınız, kalori miktarınız ne olmalı konusunda günlük kalori hesaplama programı araştırabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Bu programlar iki çeşittir. Birincisi sizin kişisel özelliklerinize göre kilonuzu korumanız için günlük almanız gereken miktarı verir. Bu programlara girmeniz gereken kişisel bilgileriniz; cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz, kilonuz ve günlük hareket şeklinizdir. Sonuç olarak size, bu bilgilerinize göre vücut kitle endeksinizi ve almanız gereken kalori miktarını verirler. Eğer vücut kitle endeksiniz yüksek çıkarsa diyete girmeniz gerekecektir. Bir kilo yaklaşık 7400 kaloriye denk gelir. Kaba bir hesapla haftada bir kilo vermek istiyorsanız günlük olarak aldığınız kalori miktarını 1000 kalori düşürmeniz gerekecektir. Ancak sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için hedef ayda bir kilo vermek olabilir. Bunun için günlük ortalama 300 kalori az almanız ayda bir kilo vereceğiniz anlamına gelir.

İkinci tür kalori hesaplama programlarında ise gün içinde yediğiniz tüm yiyecekleri, içtiğiniz tüm içecekleri not ediyor, bunların karşılığında kaç kalori almış olduğunuzu hesaplıyorsunuz. Bu tüketilen toplam kaloriden gün içinde yaptığınız hareketleri yani yaktığınız enerji miktarını düştüğünüzde ise eğer elinizde bir miktar kalori kalıyorsa bilin ki bu vücutta yağ olarak depolanıyor. Yok eğer yediğinizden daha fazla enerji tüketmişseniz bu da kilo vereceğiniz anlamına geliyor.

 

14 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...