Glisemik İndeks Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017 Ekleyen: Suna KAYA


En genel tanımıyla glisemik dizin; tüketilen besinin insülin hormonunu şu demek oluyor ki kan şekerini yükseltme hızı olarak tabir ediliyor. Glisemik indeksi yüksek besinler tüketmek; öğünden daha sonra ferdin kan şekerindeki yükselme ve düşme hızını ciddi derecede etkiliyor. Birey; bu şekil gıdaları tükettiğinde kısa bir süre hemen sonra yine acıkıyor ve besin tüketmeye yöneliyor. Glisemik indeksi düşük besinler tüketen kişilerin aşırı kiloluluk, kolon ve meme kanseri şeklinde önemli rahatsızlıklara yakalanma riski de azalıyor.

Glisemik İndeks diyeti Osman Müftüoğlu tarafından da, kan şekeri düzeylerine bakılırsa zayıflamak için oluşturulmuş bir rejimdir. Glisemik dizin ve glisemik yük vücutta kan şekeri seviyelerinin yükselmesini önlemek için belirlenmiştir. Glikoz enerjisi vücudun ana deposudur. Beyin, kas ve öteki organlar tarafınca yakıt olarak kullanılır. Glikoz 100 olarak belirlenmiştir ve tüm gıdalar bu puana endekslidir. Bu diyetin amacı, kilo yönetimine yardımcı kan şekeri düzeylerini düşürmek ve kalbin sağlığını korumaktır. Glisemik dizin kandaki kolesterol ve trigliserit düzeylerini korurken zayıflamaya destek verir. Kan şekerinin yüksek olması diyabet, kalp hastalıkları, aşırı kiloluluk benzer biçimde sağlık durumlarına bağlıdır. Bu diyetin temel amacı açlığı denetim ederek şeker hastalığını önlemeye yardımcı olmaktır. Karbonhidratlar ve nişastalı gıdalar kan şekeri seviyesini yükseltir. Buna karşılık sebze, meyve ve tam tahıllar kan şekeri seviyesini denetim altında tutarken daha geç acıktırır.

Yavaş yavaş sindirilen iyi karbonhidratlar alt glisemik indekste yer alır ve uzun süre tok meblağ. Kötü karbonhidratlar yüksek glisemik indekse sahiptir. Glisemik dizin, gıdaların işlenme durumlarına bakılırsa değişim gösterir. Örneğin; bir meyvenin suyu meyveye bakılırsa daha yüksek glisemik indekse haizdir. Patates püresinin fırın patatese nazaran glisemik indeksi yüksektir. Gıdaların pişirilmesi de glisemik indeksi yükseltir. Pişmiş makarnanın glisemik indeksi çiğ makarnaya göre daha yüksektir. Bu yüzden gıdaların glisemik indeksinin kan şekeri seviyelerini iyi mi etkilediğini doğru bilmek gerekir. Gıdalar kan şekeri seviyesinde önemli bir etkiye sahiptirler. Bundan dolayı, gıdaların haiz oldukları karbonhidrat düzeyleri 0 ila 100 içinde ölçeklendirilir. Glisemik dizin diyetini yaparken yüksek glisemik indeksli gıdaları yemeyin. Yüksek glisemik indeksli yiyecek ve içecekler hızlı şekilde sindirildiği için kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltirler. Sindirimden sonrasında ani bir şekilde düşürürler. Düşük glisemik indeksli gıdalar sindirim sisteminde daha uzun süre bırakılırlar. Böylece kilo verirken iştahınızı denetim etmek için yardımcı olurlar. Kan şekerini dengeleyerek insülin direnci oluşmasını önlerler.

Glisemik İndeks Diyeti 1

Sabahları kahvaltıda beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek tüketin. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Kahve şeklinde kafein içeren içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Öğünlerinizde nohut, kuru fasulye, mercimek şeklinde kuru baklagillere yer açın. Ara öğünlerde elma ve armut gibi Gİ seviyesi düşük meyveler tüketin. Hamur harcı işleri, pasta, kek ve kurabiye yüksek Gİ’li besin tüketiminden kaçının.

Glisemik İndeks Diyeti 2

Glisemik İndeks diyeti ciddi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Diyet için zengin bir yemek sıralaması oluşturabilirsiniz. Glisemik indeks diyeti listesi uyulması halinde orta ve kısa süreli olarak kilo kaybetmenize destek sunar. Bazı araştırmacılar glisemik dizin rejiminin kandaki kötü kolesterolü azalttığı, iyi kolesterolü artırdığını düşünmektedir. Glisemik dizin rejimi kan şekeri düzeylerini denetim etmek isteyen insanoğlu için çok yararlıdır. Düşük glisemik indeksli gıdalar kan şekeri seviyesini aynı düzeyde tuttuğu için diyabet riskini azaltır. Glisemik İndeks rejimi çok besleyici değildir.

Glisemik İndeks Diyeti 3

Yağlı ve şekerli gıdaların eksikliği zayıflama çabalarını tehlikeye sokabilir. Düşük Glisemik İndeks diyetini kovuşturmak zor olabilir. Her yiyecek için glisemik dizin sıralamasını bulmak mümkün değildir. Ambalajlı gıdalar üzerinde glisemik dizin değerleri bulunmadığı için bu konum bazıları için kafa karıştırıcı olabilir. Gıdaların glisemik dizin değerleri, gıda tek başına tüketildiğinde geçerlidir. Öteki gıdalarla birlikte tüketildiğinde glisemik dizin değişebilir. Bundan dolayı bazı gıdaların glisemik indeksini tahmin etmek rahat değildir.

11 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...