Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır, Gastrit Diyeti Listesi

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Gastrit çok sık rastlanılan bir mide problemi ve hemen her yaştan kişiyi etkisi altına alabiliyor. Peki gastrit nedir? En temel anlatımla mide zarının iltihaplanması olarak özetlenen gastrit akut ve kronik olarak ikiye ayrılır ve tedavisi ihmal edildiğinde daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.  Gastrit Belirtileri nelerdir ve Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır Gastrit Diyeti Listesi 1

Gastrit Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi gastritte de birtakım belirtiler görülür. Gastrit belirtileri akut ve kronik gastritte ayrıntıda bazı farklılıklar gösterse de temelde benzeşir. Akut gastrit belirtileri mide ağrısı, midede şişkinlik, gaz çıkarma gereksinimi, yanma, ekşime, kusma, iştah kaybı, hazımsızlık, koyu renk dışkı ve dışkıda kan olarak sıralanabilir, bazı akut gastrit vakaları ise hiçbir belirti vermeyebilir.

Kronik gastritte ise erken doyma, iştahsızlık, bulantı, solumada problem, kilo kaybı, ağız içinde kötü tat, tende solukluk, ishal yahut kabızlık, tükürük salgısına artış, idrar problemleri ve depresyon gibi belirtiler gözlemlenebiliyor. Akut ve kronik gastriti ayıran en önemli unsurun mide ağrısı olduğu biliniyor. Kronik gastrit vakalarında ağrı görülmesi hastalığın ülser yahut kansere dönüştüğü şüphesini uyandırabiliyor.

Gastrit Diyeti

Akut gastrit belirtileri görülen durumlarda kısa süreli bir perhiz bile rahatlama yaratacaktır. Gerek duyuldukça bu perhizler istenilen sıklıkta tekrarlanabilir. Maksat mideyi dinlendirmek ve mideyi tahriş eden yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktır. Belirtiler geçince yeniden bu yiyecek ve içecekler tüketilebilir.

Elma, armut, üzüm ve şeftali gibi sulu meyveler tüketilebilir. Yemekler ne çok sıcak ne de çok soğuk tüketilmeli ve çok çiğneyerek yavaş yavaş yenmelidir. Perhiz döneminde acı ve ekşi gıdalardan; turşu, çikolata, kızartma, baharat, alkol, çeşni, demli çay ve sert kahve gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Kronik gastrit tedavisinde de diyetten faydalanılmaktadır. Gastrit diyetinde az posa içeren, mideyi tahriş etmeyecek ve besin değeri yüksek yiyecekler tüketilmelidir. A, C ve E vitamini, demir ve protein tüketimine önem verilmeli; mide suyu miktarı az olduğu için küçük porsiyonlar halinde beslenilmelidir.

Gastrit Diyeti Listesi

Gastrit rahatsızlığında perhiz son derece önemlidir. Gastrit diyeti örneği olarak vereceğimiz listeyi uygulayabilirsiniz.

Kahvaltı:

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 1 çorba kaşığı lor peyniri
 • 1-2 dilim tam buğday ekmeği
 • Açık ve şekersiz çay

Kuşluk:

 • Küçük bir kase şekersiz elma kompostosu

Öğle:

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği
 • 3 kaşık makarna, pilav yahut pirinç lapası

İkindi:

 • 1 bardak laktoz içermeyen süt yahut 1 kase probiyotik yoğurt

Akşam:

 • 1 kepçe çorba (tarhana ve domates olmayacak)
 • 90 gram ızgara ya da haşlama yağsız et, tavuk yahut balık
 • Haşlanmış sebze

Gece:

 • Kabuğu soyulmuş elma, armut, muz

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır Gastrit Diyeti Listesi 2

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

 1. Gastrit diyeti yukarıda verdiğimiz liste ve onun muadili bir listeyi uygulamakla hayata geçirilebilir. Ayrıca gastrit sırasında bazı besinlerin tüketiminden kaçınılmalı ve mideyi zorlamamalıdır.
 2. Porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir ve öğünler az porsiyonlar ile tüketilmelidir.
 3. Mideyi tahriş edebilecek besinlerden uzak durulması gerekir. Kişinin tükettiğinde rahatsızlık hissettiği besinleri bilmesi komplikasyonların gelişmemesi için daha sağlıklı olur.
 4. Yemekler çok sıcak ve soğuk olmamalıdır.
 5. Acı biber, çeşniler, baharatlar, hardal, mayonez, turşu çeşitleri, sarımsak, aşırı yağlı besinler ve kızartmalar tüketilmemesi gereken besinler arasındadır.
 6. Gastrit diyeti yaparken asitli içecek, şalgam suyu, çiğ sebze; salam, sucuk, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri, margarin, kuyruk yağı, ham meyve, kakao, hazır çorba, domates, portakal, mandalina, greyfurt; şerbetli, hamurlu ve kremalı tatlılar, bakliyatlar ve bulgur, alkol ve sigara gibi besinlerin tüketiminden uzak durmak gerekecektir.
 7. Günde 2 ila 2,5 litre su tüketilmelidir.

28 Ağustos 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...