GAPS Diyeti Listesi, GAPS Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Günümüzde diyetler yalnızca kilo kaybetmek için değil sağlığı geri kazanmak yahut muhafaza etmek için de yapılıyor. Çoğu hastalığın kökeninde yanlış beslenmenin olduğu bilinci yaygınlaştığından beri diyetler de artık “sağlık kazanmak” temeline oturmaya başladı. Yani maksat sadece belli bir zaman aralığında kalori kısıtlayarak belli bir kiloya inmek değil. Özellikle sindirim sistemini düzenleyerek kalıcı kilo kaybı sağlamak ve şifa bulmak.  En çok ihtimam isteyen sistemlerimizin başında sindirim sisteminin geldiği aşikar. Sindirim sistemi, özellikle de bağırsaklarımız düzgün çalışmıyorsa; hazımsızlık, şişkinlik, gaz, kilo verememe gibi şikayetleri yaşamak kaçınılmaz oluyor. İşte bu şikayetleri ortadan kaldıran bir diyet olan GAPS diyeti  bağırsak sağlığını düzene sokarak doğal bir kilo kaybı sağlıyor. GAPS diyeti nedir sorusunun daha ayrıntılı yanıtı, belki de sindirim ve kilo probleminize çözüm bulmanızı sağlayacak.  İşte GAPS diyeti ile ilgili merak ettikleriniz.

gaps diyeti listesi gaps diyeti nasıl yapılır 1

GAPS Diyeti Nasıl Yapılır?

GAPS diyetinin merkezinde bağırsak sağlığı var. Bu diyet yaralı, ülserli, ateşli ve sızıntı yapan bağırsak duvarını iyileştirmek için ve bağırsaklardaki bozulan bakteri dengesini yeniden kurmak için tasarlanmış bir beslenme programıdır. Bu diyette ağırlıklı olarak tüketilen fermente gıdalar, diyeti yapanların kendilerini daha tok hissetmesini sağlıyor. Probiyotik gıdalar sayesinde bağırsak işlevi yeniden düzenleniyor ve sindirim hızlanıyor. GAPS diyeti yapanlar özel bir beslenme programı uyguluyor. Ağırlıklı olarak tüketilen yiyecekler ilikli kemik suyu, ev yapımı lahana turşusu ev yapımı yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar. Bağırsak florasında iyi bakteriler arttıkça kişi açlık da hissetmiyor ve sağlıklı besinler dışında canı abur cubur çekmiyor. Yani GAPS diyetinde aslında kilo kaybı sağlayan şey faydalı mikroplar. Yani aslında kilo verilirken sağlık da düzene girmiş oluyor. Bu diyetin amacı bağırsak florasını muhafaza etmek ve sindirim sistemini düzenlemek. Metaller, toksinler ve sindirilemeyen gıdalar bağırsak çeperinden kana geçiyor. GAPS diyeti ile bağırsak astarı onarılıyor ve bağırsaklarla birlikte sindirim de güçleniyor.  Kilolar gidip vücut dengesi korundukça kişi ruhsal açıdan da kendini iyi hissediyor. Bağırsaklara boş yere ikinci beyin denmiyor.

GAPS diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtını, tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler oluşturur. GAPS diyeti yaparken et ve balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, nişasta içermeyen sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, kuru yemişler ve çekirdekler, taze sıkılmış meyve suları, doğal ballar ve hayvansal yağlar tüketilmelidir.

GAPS Diyeti Listesi

Bu diyet 3 aşamalıdır.

 1. GAPS diyetine giriş 6 aşamadan oluşur. İlk aşamaların sonuna gelindiğinde fiziksel ve psikolojik semptomlar ortadan kalkar.
 2. Tam GAPS diyeti denilen aşamada, fizyolojik ve psikolojik semptomlar tamamen ortadan kalkar.
 3. GAPS diyeti çıkışı denilen 3. aşamada ise bağırsak duvarı ve epitelyum doku tamamen iyileşmiştir.

GAPS Diyeti Yapanlar;

 • Laktoz oranı yüksek olan süt ve süt ürünlerini,
 • Soya içeren gıdaları
 • İşlenmiş ve trans yağları
 • Nişasta içerikli sebzeleri
 • Nohut ve bakla benzeri nişastalı bakliyatları
 • Gluten içeren tahılları
 • Şeker içerikli gıdaları tüketmemelidir.

 Peki GAPS diyeti yapanlar ve GAPS diyeti ile iyileşenler ne yiyor?

 • Bal kabağı ve kırmızı pancar
 • Tatlı patates ve yer elması
 • Kemik suyu, et balık
 • Evde yapılmış doğal yoğurt ve kefir
 • Taze meyveler
 • Etlerle uyumlu olan limon, ekşi yeşil elma ve avokado
 • Nişastasız çiğ ve pişmiş sebzeler
 • Fermente lahana turşusu
 • Kavrulmamış ve tuzlanmamış badem, fındık, fıstık, ceviz ve çekirdekler
 • Hindistan cevizi yağı

gaps diyeti listesi gaps diyeti nasıl yapılır 2

Buna göre 1 günlük örnek GAPS diyeti listesi şöyledir:

 1. Kahvaltı öncesi limon suyu yahut havuç suyu
 2. Kahvaltıda 1 adet yumurta; salatalık, domates ve soğandan oluşan söğüş sebze, kabuklu yemiş unu ile yapılmış ekmek ve zencefil çayı
 3. Ara öğünde 1 su bardağı bardak kefir
 4. Öğle yemeğinde 1 tabak kıymalı ıspanak ve 1 kase ev yapımı yoğurt
 5. Ara öğünde 1 su bardağı sebze suyu
 6. Akşam yemeğinde ızgara et, haşlanmış brokoli; sızma zeytinyağı ve limon suyu ile soslanmış avokado ve içecek olarak 1 su bardağı kemik suyu
 7. Ara öğün olarak 1 su bardağı laktozsuz süt

GAPS Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Bu diyet ile ayda 6 ila 8 kilogram vermek mümkündür.

 GAPS Diyetini Kimler Uygulayabilir?

Fizyolojik ve otoimmün rahatsızlıklar arasında yer alan alerji, akne, anemi, demir eksikliği, bellek problemleri, çölyak, diyabet, egzama, eklem ağrıları, migren, MS, Parkinson, romatoid artrit, sedef ve sistit gibi rahatsızlıklarda, semptomların bu diyet ile en aza indirgendiği bilinmektedir.

GAPS diyetinin otizm, anksiyete, epilepsi, şizofreni, depresyon, bipolar, obsesif-kompulsif bozukluk, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde de mucizevi sonuçlar getirdiği uzmanlarca belirtilmektedir. GAPS diyeti kitabı da siz merak ettiğiniz hususlar hakkında bilgi verebilir.

19 Ağustos 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...