Evde Yapabileceğiniz Zayıflama Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Evde yapılacak egzersiz hareketleriyle kilo verebilirsiniz. Spor salonlarına gidilmeden ve gidemeyenler için evde egzersiz yapmak çok basittir. Burada evde kolayca yapabileceğiniz egzersiz hareketlerinden bahsedeceğiz. Bu hareketler sırasıyla şunlardır.

Sporun değişmez temellerinden olan yürüyüş herkes tarafından kısa mesafeler olarak yapılmalıdır. Bunu evde yapmak için bir koşu bandı yeterlidir. Koşu bandınız yok ise kısa bir yürüyüş yani 20-25 dakika yürümek yeterli olacaktır. Yürüme esnasında terleme çok önemlidir. Terleme olmayan yürüyüş tam anlamıyla yetersizdir. Yürüyüş yaparken biraz hızlı yürümekle terleme yapacaksınız. Terleme yaparak vücuttaki yağların erimesini sağlamış olursunuz. Yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Evde Yapabileceğiniz Zayıflama Hareketleri Resimli

Egzersiz hareketlerinin değişmez spor çeşidi Mekik karın kaslarının gelişmesinde önemli rol oynar. Mekik çekmek için yere sırt üstü yatılır. Ellerinizi başınızın arka tarafında birleştirin. Bacaklarınızı yarım olarak doğrultun ve yeniden yatın. Vücudunuz alıştıktan sonra mekik hareketini tam doğrularak yapmaya başlayın. Çeneniz vücudunuza değmesin. Karın kaslarınız alıştıkça bu hareketi yapmaya devam edin. Mekik çekerken sayıları da yavaş yavaş artırın. Birden yani vücut alışmadan çok yapmaya çalışmayın.

evde zayiflama hareketleri

Sırt kaslarınızı geliştirmek için yapacağınız hareketlerden biriside Süpermen hareketidir. Yüzükoyun olarak yere yatın ve avuçlarınızı yere gelecek şekilde açın. Bacaklarınızı düz tutun ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Kaslarınız ağrıma yapana kadar bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı indirin. Bu hareketi yavaş yavaş yaparak vücudunuzu alıştırın. Vücuda alıştıktan sonra devamlı yapın.

evde zayiflama hareketleri

Egzersiz hareketlerinden biri olan geriye esneme baldırları germe hareketi olarak adlandırılır. Bu hareketi yapmak için ayaklarınız üzerinde diz çökerek ellerinizi göğsünüzde birleştirerek geriye doğru esneme yapınız. Sırt bölgenizin altında bulunan kaslara da faydalıdır. Geriye esneme hareketini yaparak baldırlarınızın sıklaşmasını sağlamış olursunuz. Vücut alıştıkça bu hareketi yapmaya devam ediniz.

evde zayiflama hareketleri

Kalça kaldırma hareketi de evde yapılacak olan egzersiz hareketlerinden biridir. Bu hareketi yaparak sırt, bel ve kol kaslarınızı geliştirmiş olursunuz. Bu hareketi yapmak için sırt üstü yatıp dizlerinizi kırın. Ellerinizi ise yere paralel olarak dursun. Daha sonra kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Kaslarınız zorlanmaya başlayana kadar bu şekilde kalınız. Daha sonra gevşemeye başlayın. Vücudunuz bu harekete alıştıktan sonra sayınızı artırarak yapmaya devam ediniz.

evde zayiflama hareketleri

Diğer egzersiz hareketlerinden biri de bir bacak yanda çökme hareketidir. Bu hareketi yapmakla ön ve arka baldır kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz. Bacaklarınızı omuz hizasına getirerek geniş olarak açınız. Bacağınızın birini düz bırakın, diğer bacağınızı bükerek eğilin kalkın. Bu hareketi diğer bacaklarınızla devam ettirin. Bir bacak önde çökme hareketi ise bir bacak yanda çökme hareketiyle aynıdır. Bacağınızın birini bir adım öne atın ve vücudunuz dik şekilde kalsın. Daha sonra eğilin. Bu eğilme işinde durabildiğiniz kadar durmalısınız. Daha sonra gevşemeye bakın. Bu hareketi diğer bacaklarınızla da yapmaya bakın.

evde zayiflama hareketleri

Bu hareketler evde yapılarak spor salonlarına gidilmesine gerek yok. Evde yapılan egzersiz hareketler sayesinde hem zamandan kazanma hem de bütçenize zarar vermeden yapılan hareketlerdir. Sporda en önemli olan devamlılıktır. Evde yapacağınız yarım saatlik egzersizler spor salonlarına gidilerek yapılan egzersizlerden çok yararlıdır. Spor hareketlerinde mazerete yer yoktur. Bunu beyninizde bitirmelisiniz. Yapmış olduğunuz egzersiz hareketlerini yapmaya devam ediniz ve yarım olarak bırakmayın. Kilo vermede en iyi yöntemdir.

Bugün yorgunum, eve geç geldim gibi bahanelerle başlamış olduğunuz spor hareketlerini bırakmayın. Evde yapacağınız ağırlık kaldırma hareketleri de sizin kol kaslarınızın gelişmesinde faydalıdır. Ağırlık kaldırmada ilk önce küçük kilolarda başlayarak vücudunuzu hazırlayınız. Vücut alışmadan büyük ağırlıklar kaldırmaya başlamayın. Vücudunuzu sakatlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmelisiniz.

 

30 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...