Esneme Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Esneme hareketleri gerek spor anında gerekse günlük hayatta çeşitli şekillerde uygulanmaktadır. Çünkü vücudumuz aslına bakarsan elastik bir yapıya haizdir fakat elastik yapısının kullanabilmesi için bu kasların harekete geçmesi gerekmektedir. Ne yazık ki uzun seneler hareketsiz şekilde kalan kaslar artık elastik yapılarını sert şekilde sürdürmektedirler. Bundan dolayı kişi bebeklerin elastik yapısını düşünürse eğer ayak başparmağını kolayca ağzına götürebildiğini görür. Fakat süre içinde bu durum değişmiş olur ve bebek büyüdükçe bu özelliğini kaybeder.

Bu durumun tekrardan kazanılabilmesi için elastik şekilde hareketlerin kişiye kazandırılması gerekmektedir bundan dolayı yapılacak bir ekip esneme harekeleri bulunmaktadır. İnsan bünyesi bir hayli elastik yapıdadır. Esneme egzersizleri bu elastik yapıyı korumak ve hareket açılarını arttırmayı gayeleyen egzersizlerdir. Esneme hareketleri boy uzatma konusunda yetersiz kalsa da, dokuların esnekliği arttırılabilir ve ters hareketlerde yaralanmalar en aza indirgenebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı da uzmanlar tarafından da kişilerin hem spor öncesi hem de spor sonrası esneme hareketleri yapmaları önerilmektedir.

Hareketlerde temel hedef germeyi hissetmektir. Germe, yapacağımız aktivite için bedensel konsantrasyonu sağlar. Çalışmalarımız esnasında hem yapacağımız işe odaklanmış oluruz, bununla beraber bu esnada nefes alış ve verişimizi düzenleyerek günlük aktivitelerimizden sıyrılmış oluruz. Yapacağımız faaliyetler esnasında kaslarda yırtıklar, kopmalar oluşmasını engeller. Böylece kasları spor esnasında daha çok zorlayarak daha etkili neticeler alabiliriz. Aktivite daha sonrasında germe ile kaslarda biriken laktik asidin dağılmasına katkıda bulunmuş oluruz. Böylece kasların yorgunluğu azalır, spor sonrası gelişim hızlanır ve her şeyden önemlisi spor ondan hemen sonra ağrı ve acı hissi ortadan kalkar.

Esneme Hareketleri 1

Germe hareketleri kan dolaşımımızı arttıracağından dolayı sportif aktivitelerde dayanıklılığımızın artmasını elde edecektir. Germe hareketlerinde maksimum faydanın alınacağı ehemmiyet şüphesiz ki kasların ısınmış olacağı dönemdir. Spor öncesinde mutlaka ilk başlangıçta 3-5 dakikalık ısınma koşusu, bisiklet yahut bulunmuş olduğumuz yerde kan dolaşımını hızlandırıcı hareketler yapmalıyız. Eğer yapacağımız spor koşuya dayalı bir spor ise bu süreyi 10 dakikaya kadar uzatabiliriz. Bacak açmak için esneme hareketleri yapmadan önce, ağırlık çalışmalarından önce 5 dakikalık hafifçe gidişat koşu kâfi olacaktır.

Bunun üzerine yapacağımız germe hareketleri öncelikle tüm vücut için lüzumlu olanlar olmalı derhal sonrasında çalıştırmayı organize ettiğimiz kas gruplarına yönelmeliyiz. Hareketler temel olarak değerlendirilirse ya yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya bir sıra dâhilinde yapılmalıdır. Şu demek oluyor ki ya boyundan başlayarak son olarak baldır veya tam tersi şeklinde uygulanmalıdır. Bu esnada da bir kas grubunun gerdirilmesinde öncelik büyük kaslara verilmeli sonrasında daha küçük olan ve detaylar kaslara yönlenmelidir.

Esneme Hareketleri 2

Germe hamileler için çok gereklidir. Hamilelikte fizyolojik yapımızdan dolayı çok sayıda hareketi kısıtlı olarak yapabilmekteyiz. Germe bir tek gençlerin yapması gerekseme duyulan bir etkinlik değildir. Bunu engellemek her gün ne olursa olsun germe egzersizleri yapılmalıdır. Çoğumuz germeden ziyade açma germe ya da esnetme gerdirme olarak bilmektedir bu hareketleri. Germe kasın ebatlarına ve özelliğine bakılırsa kası uzatarak belirli bir seviyede sabit tutmaktır.

Esneme Hareketleri 3

Statik esneme hareketleri ise kasa devamlı bir bindirme yapmak için kası devamlı olarak gevşetip uzatmaktır. Bir örnekle açıklayacak olursak ayakta dik durup sonra ayak bileklerimize doğru uzanarak tutabildiğimiz yerde durağan durmak benim yukarıda anlattığım mevzudur. Yani germedir. Ayakuçlarımıza uzanıp bırakmak, ondan daha sonra gene uzanıp bırakmak ise esnetmektir. Amacımız jimnastik alanında müsabakalara katılmak değilse ve hedefimiz kasları gerek spora gerekse fizyolojik aktivitelere hazırlamaksa germe egzersizleri bizim için lüzumlu olanlardır.

25 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...