Elma Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek, dünya üzerinde milyarlarca kişi tarafından karşı karşıya kalınan bir problemdir. Bu sebeple de tüm dünya uzmanları tarafından her geçen gün birbirinden farklı diyet programları hazırlanmaya da devam etmektedir. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek, bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo vermek, düşünülenden çok daha büyük riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi olumsuz sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmamak adına ise kişilerin kendi vücutlarına uyun olan diyet programlarını uygulamasına son derece büyük bir fayda bulunmaktadır.

Kilo vermek isteyen kişi sayısı, gün geçtikçe daha da artmaya devam etmektedir. Hiçbir şey yemeyerek ve aç kalarak yapılan diyet programları, kişilerin vücut işlevlerini derinden etkileyebilmektedir. Bu sebeple de sık sık ve azar azar yeme düzeninin, kişiler tarafından bir alışkanlık haline dönüştürülmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra, çok sayıda kişi tarafından denenen ve deneyen hemen herkes tarafındandır son derece beğenilen elma diyeti de oldukça büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Elma diyeti, kişilerin hemen her öğününde elma tüketmesi esasına dayanan bir şok diyettir. Şok diyet grupları arasında yer almasından dolayı da kişilerin ara arda elma diyetini uygulaması kesinlikle önerilmemektedir. Yine herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmamak adına da kişilerin elma diyetini uygulamaya başlamadan önce muhakkak bir doktora görünmesi de şarttır. Kısa sürede oldukça yüksek miktarlarda kilo vermeyi sağlayan elma diyeti, kişilerin yeterli besin değerlerini alamamasına da sebep olmaktadır. Kişilerin gün içerisinde yeteri kadar karbonhidrat, vitamin ya da protein almaması durumu birbirinden farklı problemi de beraberinde getirebilmektedir. Halsizlik, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkiler de, elma diyeti kapsamına sıklıkla görülebilmektedir. Fakat kişilerin bu gibi yan etkileri son derece şiddetli bir şekilde görmesi halinde, diyeti derhal bırakması ve eski yeme düzenine de geri dönmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha ciddi problemler baş gösterebilmektedir. Zararları olduğu kadar elma diyetinin faydaları da söz konusudur.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi, elma diyetini yapanlar arasında yer almak istemektedir. Bu kapsamda ise elma diyetinin nasıl yapılacağı son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Elma diyetinin yapılabilmesi için kullanılması gereken elma çeşidi, yeşil elmadır. Kişilerin midelerindeki asit miktarının uygun seviyede olması halinde ise yeşil elma da kullanılabilmektedir. Hemen her öğünde farklı şekillerde ve destekleyici yan besinlerle kişilerin hemen her öğünde elma yemesi de gerekmektedir. Bu gibi unsurlara dikkat edilmesi halinde, elma diyeti eksiksiz bir şekilde tamamlanmakta ve kişiler diledikleri kiloya düşebilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

5 Günlük Elma Diyeti Listesi

Kişilerin öncelikle kalkar kalkmaz 2 bardak ılık su içmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise elma diyeti kapsamında belirtilen menülerin tüketilmesi gerekmektedir.

İlk gün kahvaltıda 2 dilim domates ve peynirli kepekli tost, 3-4 adet zeytin ve şekersiz yeşil çay içilmelidir. İkinci gün 2 adet haşlanmış yumurta ve bir dilim kepek ekmeği yenilmelidir. 3. Ve 4. Gün de ilk gün ile aynı menüde kahvaltı yapılmalıdır. Son günün kahvaltısında ise 2 adet haşlanmış yumurta, domates, salatalık ve kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir tüketilmelidir. 5 gün sürecek olan bu diyetin kahvaltılarından sonra ise 1, 1,5, 2, 2 ve 1,5 kilo alma, günlere göre tüketilmesi gerekmektedir.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...