Ekmeksiz Diyet Zayıflatır Mı, Ekmeksiz Diyet İle Kaç Kilo Verilir?

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Diyet yapsın yapmasın hemen herkes ekmeğin diyette sofralardan uzak tutulması konusunda hemfikirdir. Ekmek daima şişmanlatıcı ve kilo vermeyi önleyen bir yiyecek olarak görülmüş ve ona hep bir parça mesafeli davranılmıştır. Peki ya gerçekten de öyle midir? Ekmeksiz diyet listesi var mıdır? Ekmeksiz diyet yapanlar gerçekten kilo verir mi, yoksa ekmek her diyette mutlaka tüketilmeli mi gelin daha kapsamlı bakalım.

Ekmeksiz Diyet Yapılır Mı?

Ekmek mütemadiyen suçlanan bir besin. Peki sahiden o kadar suçlu mu? Diyetisyenler ekmeksiz diyetin kalp damar rahatsızlıklarından böbrek hastalıklarına, diyabetten karaciğer rahatsızlıkların kadar pek çok sağlık problemine yol açtığını belirtiyor. Kişi eğer sağlıklı ve kalıcı bir zayıflama istiyorsa belli ölçülerde ekmek tüketmek zorundadır. Tam buğday unuyla ve tahıllarla desteklenmiş bir ekmek hem tok tutar hem de iştah kontrolü sağlar. Kan şekerini de dengeleyen ekmek, yüksek lif oranı sayesinde acıkmayı da geciktirir ve uzun süre tokluk sağlar. Tüm bunlar diyette ihtiyaç duyulan süreçlerdir. Bu sebeple tam buğday unuyla yapılmış ekmekler diyet sürecinde kişiye kolaylık ve destek sağlayacaktır.

Ekmeksiz Diyet Sağlıklı Mı?

Karbonhidrat alımını kısıtlayan diyetler vücuda kıtlık alarmı vererek metabolizmayı yavaşlatıyor. En belirgin yan etkiler halsizlik, ağız kuruluğu, nefes kokusu, kabızlık, baş ağrısı, kas oranında azalma olarak sayılabilir. Proteinden zengin, karbonhidrat ve özellikle de ekmek tüketimi sonlandırılmış bir diyetten sonra verilen kilolar hızla geri alınıyor. Fazla protein tüketimi kanda trigliserid artışına ve dolayısıyla gut hastalığına neden olabiliyor. Kişi sürekli su içme ihtiyacı hissediyor ve ihtiyaçtan fazla su tüketince de böbrekleri  olumsuz yönde etkileniyor. Ayrıca fazla protein tüketiminin bağırsak, mide ve pankreas kanseri riskini artırdığı da belirtiliyor. Ekmeksiz şekersiz diyet yapacaksanız mutlaka uzman bir hekimden ve diyetisyenden öneri almanız gerekmektedir.

Ekmeksiz Diyet Zayıflatır Mı Ekmeksiz Diyet İle Kaç Kilo Verilir 1

Ekmeksiz Diyet Zayıflatır Mı?

Hiç ekmek tüketilmeden yapılan bir diyet kişiyi en başlarda elbette zayıflatır. Ama sağlık için önerilmeyen bir yoldur. Diyetin ilerleyen dönemlerinde kilo kaybı durabilir. Ekmek bırakıldığında verilen kilolar aslında ekmekle birlikte yenilen gıdaların da kesilmesiyle oluşan kilo kaybıdır.

Ekmeksiz Diyet Nasıl Yapılır?

Ekmeksiz diyet adından da anlaşılacağı üzere öğünlerde hiç ekmek tüketilmeden yapılan diyettir. Ekmeksiz diyet Canan Karatay tarafından da şiddetle tavsiye edilen bir diyettir. Canan Karatay ekmek yerine cevizi öneriyor. Özellikle de sabah kahvaltılarında…

16 Ocak 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...