Dukan Diyeti Zararları

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Dukan diyetinin zararları öğrenilmeden önce dukan diyetinin ne olduğu iyice anlaşılmalıdır. Dukan diyeti hızlı kilo verdirmesiyle popüler olmuş bir diyet yöntemidir. Dukan diyetine göre, diyet listesini uygulayanlar hafta bir buçuk kilo veriyor ve bu kiloları geri almıyor. Dukan diyetinin temeli karbonhidratı azaltıp, proteini arttırmaya dayanıyor ve her diyette olduğu gibi bol bol su içilmesi gerekiyor. Dukan diyetinde 100 tane yiyecek bulunmaktadır ve diyet listesi bu yiyecekler üzerinden hazırlanır. Çoğu diyette olduğu gibi kalori hesabı bulunmamaktadır. Her kadının hayali olan yiyip yiyip kilo vermek bu diyet için geçerlidir. Önemli olan ne kadar yediğiniz değil ne yediğinizdir. Peki, bu kadar mükemmel görünen dukan diyetinin zararları nelerdir? Dukan diyeti yapanların sağlıkları nasıl değişme göstermiştir?

Dukan Diyetinin Zararları

Dukan diyetinde kilo kaybının çok hızlı kaybedilir. Dukan diyetinin zararları tam da bu noktada başlar. Bu kilo kaybının vücuda zarar vermesinin sebebi su ve kas kitlesinin azalması ile ilgilidir.

Şekerin kilo yaptığını herkes bilmektedir. Bu diyetinde temelinde bulunan karbonhidratı yani şekeri azaltma fikrini edinenler elbette kilo verecektir. Diyetlerde önemli olan bunu hayatınızın geri kalanında uygulayabilmektedir. Ancak uzun vadede uygulamadığınız taktirde verilen kilolar geri alınacaktır. Beslenme tarzının bir anda değişmesi vücudunuzda hiç istemeyeceğiniz hastalıklara yol açacaktır. Dukan diyeti zararlı mı soruna ‘evet’ cevabının verilmesinin sebebi budur. Her bünye protein ve özellikle et tüketmeye o kadar meyilli değildir. Vücutları her gün et yemeyi tolere edemeyebilir. Özellikle böyle bireylerde hastalanma ihtimali çok yüksektir. Bunun için kan değerleri baz alınarak bir diyetisyen kontrolünde diyet listeleri hazırlanması gerekmektedir.

Dukan Diyetinin Zararları 1

Dukan diyetinin neden önerilmediği aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir. Dukan diyeti karşıtların en çok savunduğu şey besin maddelerinin gerektiği kadar kullanılmamış olmasıdır. Bir vücudun gelişebilmesi ve kendini koruyabilmesi için her besin grubundan belirli bir miktarda tüketmesi gerekmektedir. Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin vücuttaki metabolizmaları birbirinden çok farklıdır ve tamamen birbirlerinin açıklarını kapatmayı başaramazlar.

  • Aşırı et tüketmek erken yaşta kolesterol yükselmesine sebep olacaktır. Çok fazla protein tüketen kişilerin Gut hastalığına yakalanma ihtimali de çok fazladır. Gut hastalığının sebebi hiperürisemidir. Bunun da çok fazla protein tüketmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca fazla üre miktarına bağlı olarak damar sertleşmesi de görülecektir.

Dukan Diyetinin Zararları 2

  • Hızlı kilo kaybı kaslardan olacağı için birçok hastalığı beraberinde getirecek olan diyetinin en gözle görülebilir sıkıntısı kabızlıktır. Karbonhidrat tüketmeyince lifli besinlerden yoksun kalacak olan vücut, sindirimde sıkıntılar yaşar ve buna bağlı olarak kabızlık meydana gelir.
  • Eğer sürekli protein ağırlıklı beslenilirse vücut alması gerektiği mineralleri ve vitaminleri alamayacaktır. Meyvelerin birçoğu şeker içermesinin yanında vitamin de içermektedir. Karbonhidrat tüketmemek için meyvelerden vazgeçmek demek kişiyi hastalıklara açık hale getirmek demektir.
  • Diyetin şartları hayatın temeline oturtulmadıkça diyet bırakıldığı an kilo alınır. Etrafınızdaki pek çok besinde karbonhidrat bulunmaktadır. Bir anda yeme düzeniniz değiştiğinde verdiğinizde falan kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Dukan Diyetinin Zararları 3

  • Kandaki şeker düzeyi yeteri kadar yükseltilemediğinde halsizlik ve güçsüzlük hissi başlar.
  • Diyet kısa sürede çok fazla kilo kaybı sağlayabilir ancak uzun vadede oluşacak hastalıkların önüne de geçilemez. Proteinlerin sindirilebilmesi için daha fazla su gerekmektedir. Diyet boyu çok fazla su tüketilmesi böbreğin fonksiyonlarını olumsuz etkileyecektir. Buna bağlı olarak da uzun vadede böbrek yetmezliği geliştiği görülür.
  • Aşırı protein ağırlıklı beslenmelerde başta bağırsak, mide ve pankreas olmak üzere kanser riski yükselmektedir.

 

20 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...