Diyet Yapanlara Özel Az Kalorili Diyet Atıştırmalıklar ve Tarifleri

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Diyet yapmanın en zor tarafı diyete özel menü oluşturmak ve uygun atıştırmalıklara kolayca ulaşabilme endişesi yaşamak. Dışardayken acıkırsam? Ya uygun bir atıştırmalık bulamazsam? Ya diyetimi bozmak zorunda kalırsam gibi endişeler diyet yapan kişileri hayli huzursuz eder. Bu yazıda size sağlıklı diyet atıştırmalıklar hususunda yardımcı olmaya çalışacağız. Diyet yaparken yenebilecek atıştırmalıklar nelerdir gelin bir göz atalım.

Diyet Yapanlara Özel Az Kalorili Diyet Atıştırmalıklar ve Tarifleri 1

Diyet Atıştırmalıklar Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Diyet atıştırmalıklar kalori değerleri düşürülmüş, açlık bastırmayı kolaylaştıran ve kalorisi yüksek yiyecekleri yemeyi engelleyen yardımcılardır. Ara öğünlerde, tatlı krizlerinde, mide kazınmalarında açlığı bastırarak kişinin tatlılara, cipslere, çikolatalara saldırmasını engeller. Bu ürünler her ne kadar yağ oranları azaltılmış, çoğunluğu rafine şeker yerine tatlandırıcı kullanılarak yapılmış hafif yiyecekler olsa da sonuç itibariyle onların da bir kalorisi mevcuttur. Özellikle diyet bisküvilerin undan mal edildiğini düşünürsek “Nasıl olsa diyet ürün” diyerek fazlaca tüketildiklerinde kilo vermeyi engellemeleri bir kenara kilo artışına bile sebep olabilirler. Bu yüzden diyet yapanlar için atıştırmalıklar dikkatli tüketilmelidir.

Diyet Tatlı Atıştırmalıklar

Diyette iken canınızın tatlı çekmesi normal. Hele de regl döneminde olan kadınlar için bu daha da zorlu bir sınav haline gelir. Hem diyette olmanın verdiği yoksunluk duygusu hem adet döneminde hücum eden tatlı krizi diyet yapan kadınları daha çok etkiler. Neyse ki diyet tatlı atıştırmalıklar adı altında pek çok seçenek var. Bunları kayısılı yulaf topları, şekersiz yağsız kakaolu muffin, üç malzemeli şekersiz kurabiye, kakaolu yulaf kepeği topları, avokadolu puding, havuçlu brownie şeklinde sıralayabiliriz. Hepsinin ortak özelliği rafine şeker yerine bal, muz, hurma, kuru incir, pekmez gibi daha sağlıklı seçeneklerle tatlandırılıyor olmaları ve bazılarında beyazlatılmış un yerine yulaf kepeği yahut tam buğday unu kullanılıyor oluşudur.

Akşam Diyet Atıştırmalıklar

Diyetin en zorlayıcı zaman dilimlerinin akşam saatleri olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Özellikle film keyfi yaparken canı kocaman bir kase patlamış mısır yahut cips çekmeyen var mıdır ki? Ama asıl bu saatlerde irade göstermek gerekir zira metabolizmanın en yavaş olduğu vakit hava karardıktan sonraki süreçtir. Bu zaman diliminde eğer kendinizi frenlemekte çok zorluk çekiyorsanız kalorisi düşük seçeneklerle idare etmeniz doğru olacaktır. Salatalık, havuç, çok şeker içermeyen meyveler, tarçınlı süt, taze meyve doğranmış yoğurt, ceviz, yağsız sütle hazırlanmış yulaf ezmesi, yağsız patlatılmış mısır gibi atıştırmalıklar tercih edilebilir.

Şekersiz Diyet Atıştırmalıklar

Kakaolu yulaf kepeği topları, yulaflı atıştırmalık, şekersiz mozaik pasta ve buna benzer sayısız şekersiz atıştırmalık seçeneğiniz var. Şeker yerine hurma, pekmez, muzu gibi yiyecekleri kullanarak son derece hafif ve lezzetli diyet atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Tuzlu Diyet Atıştırmalıklar

Canınız her zaman tatlı çekmez ya. Bazen de tuzlu bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyarsınız. İşte o zamanlar için soslu salatalık, yağsız ve az tuz ilaveli patlamış mısır, kabak cipsi, fırınlanmış nohut cipsi gibi kalorisi düşük ve keyifli atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

Diyet Yapanlara Özel Az Kalorili Diyet Atıştırmalıklar ve Tarifleri 2

Okul İçin Diyet Atıştırmalıklar

Okula gidenler için de kolay taşınan ve düşük kalorili atıştırmalıklar var. Kepek ekmeği ile yapılmış ton balıklı sandviç, diyet krakerler, meyveli şekersiz yoğurtlar, beyaz leblebi gibi seçenekler kurtarıcı olabiliyor.

Ketojenik Diyet Atıştırmalıklar

Ketojenik diyet yapanlar için de sağlıklı atıştırmalık önerilerimiz var. Karbonhidrattan fakir yağdan zengin bir diyet olan ketojenik diyette yer fıstığı, badem, fındık, ceviz, peynir, yumurta, zeytin ve avokado gibi yiyecekler atıştırılabilir.

İşte tüm bu pratik diyet atıştırmalıklar sayesinde diyet sürecinizi rahatça geçirebilirsiniz.

7 Kasım 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...