Boy Kilo Oranı

Yayınlanma Tarihi: 25 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


İdeal kilo, boy ve vücut ağırlığının birbiri ile uyumlu olması durumuna verilen isimdir. İdeal kilo hesaplaması, boy kilo tablosu değerlerine göre yapılabilir. Kilo almak ya da kilo vermek için bu değerlerin incelenmesi ve incelenme sonunda değerlere göre bir beslenme tablosu hazırlanması gerekir. Boy kilo oranı hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Boya göre kilo oranı ya da kiloya göre boy oranı sağlıklı bir vücut yapısı için önemlidir. Boya göre kilo ya da kiloya göre boy oranının normal değerlerde olup olmadığını anlamak için boy-kilo hesaplama sayaçlarından yardım alınabilir. İnternet üzerinden online olarak kendi değerlerinizi girip hesaplama butonuna basarak kendiniz ile ilgili değerlerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Boya göre kilo hesaplama,  sayaçlarında kişisel olarak girilmesi gereken değerler, yaş, cinsiyet, boy ve kilo değerleridir. Bu değerlerin doğru olarak girilmesinin ardından sayaç altında bulunan “Hesapla” bölümüne basılarak sonuç alınabilir.

Hesapla butonundan sonra ekranda beliren sonuçlarda kişisel olarak vücut ağırlık değerleriniz belirecektir. Sayaçta boya göre kilo oranı şeklinde bilgiler girildiğinde sonuçta, boy değerlerinize göre olmanız gereken kilo değerleri verilir. Bu değerlerin altında iseniz kilo almanız, üzerinde iseniz, kilo vermeniz gerekir.

İdeal kilo hesaplamasında boy değerlerinin yanında cinsiyette önemli rol oynar. Bir kadının boya göre olması gereken kilo değerleri, aynı boyda bir erkeğe göre daha düşük olabilir. Bunun nedeni erkeklerin kemik yapılarının daha güçlü olması ve kadınlara göre daha ağır olmalarıdır.

Boy ve kiloya göre vücut indeksine bakıldığında ortaya çıkan sonuçlar, genel sağlık açısından da bilgi sahibi olmayı sağlar. Kişinin kilo alması ya da kilo vermesi gerektiği hakkında genel görüşü beden kütle indeksi verir. Boy ve kilo değerlerine göre belirlenen beden kütle indeksi (BMİ) değerlerinin anlamları kadın ve erkeklerde şu şekildedir.

Erkekler için beden kütle indeksi değerleri;

 • Zayıf, riskli grup: 20.7 değeri altı
 • Normal, ideal kiloda: 20.7-26.4 değeri
 • Hafif toplu, şişman: 26.5- 27.8 değeri
 • Şişman, risk grubunda olabilir: 27.9-31.1 değeri
 • Obez ve aşırı şişmanlık: 31.2-45.4 değeri
 • Çok riskli obez: 45.5 değeri üzeri

Boy Kilo Oranı 1

Kadınlar için beden kütle indeksi değerleri;

 • Zayıf, riskli grup: 19.1 değeri altı
 • Normal, ideal kiloda: 19.1-25.8 değeri
 • Hafif toplu, şişman: 25.9-27.3 değeri
 • Şişman, risk grubunda olabilir: 27.4-32.2 değeri
 • Obez ve aşırı şişmanlık: 32.3-44.8 değeri
 • Çok riskli obez: 44.8 değeri üzeri

Boy ve kilo değerlerine erkek ve kadınların kütle indeks değerlendirmeleri yukarıdaki tablolarda yer aldığı şekildedir. Bu tabloya göre aşırı zayıf, riskli olan kişiler acil olarak bir sağlık desteği alıp kilo almalıdır. Aynı şekilde şişman riskli, obez, aşırı şişman ve çok riskli obez grubunda yer alan kişilerin de acil olarak bir destek almaları gerekir. Beslenme uzmanları ya da diyetisyenler, kişiye özel uygulamalar ile bu konuda destek verebilir.

Boy Kilo Oranı 2

Boy ve kilo oranını sağlamak için belirli bir yaştan sonra boy uzaması mümkün olmadığı için sadece kilo ile dengenin sağlanması mümkündür. Bunun için kilo almak ya da kilo vermek gerekir. Her iki durum için de özel beslenme düzenlerinden oluşan diyetler hazırlanıp uygulanmaktadır. Beslenme uzmanları ya da diyetisyenler tarafından hazırlanan bu diyetler, kişiye özel olarak hazırlanmasının yanında tamamen kişinin kendi vücut değerlerini dengelemek içindir. Beslenme uzmanı ya da diyetisyenlerin hazırladığı kişiye özel beslenme düzenleri sadece o kişi için geçerlidir. Başka birinin uygulaması ya da başka birine önerilmemesi gerekir. Aksi halde kilo almak ya da kilo vermek isterken genel sağlığı tehdit edici durumlar ortaya çıkabilir.

25 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...