Alkali Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Alkali diyeti, vücuttaki asidik oranını düşürmek için uygulanan bir diyettir. Hem kadınlar, hem de erkekler tarafından uygulanan bu diyet, pek çok ünlü ismin de denediği ve başarılı sonuç aldığı bir beslenme programıdır. Alkali özellikli yiyecek ve içecekleri tüketerek uygulanan bu diyette hazırlanan yemekler ve içeceklerin de alkali özellikli olmasına gerekir.

Alkali yiyecek ve içecekler vücudun normal pH değerlerini asidik değerlerden alkali değerlere yükselten besinlerdir. Alkali diyeti yaparken hazırladığınız yiyecek ve içeceklerde alkali değerlerine dikkat etmelisiniz. Gün içinde tükettiğiniz suyun alkali değerini yükseltip daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Alkali diyeti sırasında tüketilen su ile hazırlanan içecekleri hazırlama aşamasında da alkali özelliği bulunan suyun kullanılması önemlidir. Bu suyu yemeklerde de kullanarak tam alkali diyeti uygulayabilirsiniz.

Alkali diyeti ve alkali beslenme için önemli olan alkali suyu evde karbonat ya da İngiliz karbonatı ile hazırlayabilirsiniz. İngiliz karbonatını eczanelerde bulabilirsiniz. Ancak bulamazsanız da normal karbonat ile aynı suyu hazırlayabilirsiniz. Yeşil çay, beyaz çay, bitkisel çaylar alkali içecek tarifleri arasında sayılabilir.

Alkali Yiyecekler Nelerdir

Yüksek alkali özelliği bulunan besinleri, gruplar şeklinde aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bu besin gruplarında yer alan sebze ve meyveleri kullanarak alkali yemek tarifleri hazırlayabilirsiniz.

Turpgiller Sebzeleri

Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnıbahar sebzeleri alkali değeri yüksek olan sebzelerdir. Bu sebzeleri çok fazla pişirmeden tüketmek gerekir. Alkali özelliklerini yitirmemeleri için bu sebzeleri buharda pişirmek ya da haşlamak gereklidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Pazı, ıspanak, kara lahana, kale, kereviz ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, alkali seviyesi yüksek sebzelerdir. Bu sebzelerin hepsi de güçlü mineral ve vitamin değerlerine sahiptir. Bu değerlerini kaybetmemeleri için haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır. Bu yeşil yapraklı sebzeleri ayrıca salatalarda da kullanabilirsiniz.

Kök Sebzeler

Beyaz, siyah yada kırmızı turp, havuç, pancar, şalgam, sarı şalgam, patates ve bayır turpu kök sebzelerdir. Bu sebzelerin içeriğinde fazla miktarda mineral yer alır. Bu mineraller genel vücut sağlığı için çok faydalıdır. Kök sebzelerin pişilmesinde vitamin değerlerini kaybetmemesi için mutlaka buharda pişirilmesi ya da çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Tokluk hissi verdiği için kilo vermede etkili olak kök sebzeler, alkali bakımından da yüksek değerlere sahiptir.

Alkali Yiyecekler Nelerdir

Limon

Limon, normalde asidik özelliğe sahip bir besindir. Ancak insan vücuduna alındığında alkali özelliği kazanır ve alkali besinler arasında yer alır. Doğal bir mikrop öldürücü olan limon, soğuk algınlığı, nezle gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar için de etkilidir. Limonun suyunub sıkıp tüketebileceğiniz gibi yeşillikler ile birlikte salatalarda da kullanabilirsiniz.

Kırmızı Biber

Alkali özelliği yüksek besinlerden birisi de kırmızı biberdir. Hormonlar ile ilgili işlevlerin sorunsuz işlemesini sağlayan enzimleri içerir. İyi bir A vitamini kaynağı olan kırmızı biber, strese va bazı hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı etkilidir.

Sarımsak

Mucize besinler arasında yer alan sarımsak, yüksek alkali özelliğe sahiptir. Doğal antibiyotik olmasının yanında başka sağlık sorunları için de etkili olan sarımsak tansiyon düşürmede de etkilidir. Sarımsağı çiğ olarak ya da yemeklerin içinde pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Ancak alkali özelliği için çiğ olarak tüketmek daha faydalıdır.

Bazı baharatlar

Tarçın, köri, zencefil, hardal, deniz tuzu, zerdeçal, nane, çörek otu, kekik, kimyon alkali bakımından zengin baharatlardır.

Bazı Kuruyemişler

Badem, kestane ve tofu alkali bakımından zengin kuruyemişlerdir. Bunları günlük olarak tüketebilirsiniz.

14 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...