Alkali Diyetin Zararları

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Geçmiş yıllarda ünlü isimlerin de fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan alkali diyeti, günümüzde de hala uygulanmaya devam ediyor. Üzerinde diyet ve beslenme uzmanları tarafından araştırmalar yapılıp tartışma konusu oluşturulan bu diyet, her kişide farklı etkilere sahiptir. Verilen kilo değerine kadar farklılık gösteren bu etkilerin, uygulamayı yapan kişi tarafından iyi gözlemlenmesi, her hangi bir sorun olduğunda mutlaka kontrol altına alması gerekir.

Alkali diyeti, vücudun normal pH değerinin değiştirilmesi ile uygulanır. Yani normalde var olan bir düzenin yeniden oluşturulması gibi değerlendirilebilir. Bu nedenle uygulanması sırasında etkilerine dikkat edilmesinde fayda vardır. Daha önce alkali diyetini uygulamayanların akıllarına ilk gelen sorulardan birisi alkali diyeti zararlı mı sorusudur. Tüm diyet uygulamalarında geçerli olan genel zararlar alkali diyeti için de söz konusudur. Her ne kadar sağlıklı beslenmeye teşvik etse de kimi zaman genel beslenme düzeninde köklü bir değişiklik yapılarak uygulanan bu diyet, bazı yan etkilere neden olabilir.

Alkali diyetinin zararlarından en fazla asidik özellikli beslenmeye alışmış bireyler etkilenir. Vücudun normalde aldığı asidik ürünlerin yerine alkali özellikli besinlerin gelmesi vücudun aniden dengelerinin bozulmasına neden olur. Genelde ilk bir kaç gün içinde ortaya çıkan bu etkiler, eğer hafifse çok fazla üzerinde durulmalı. Vücut ilerleyen günlerde bu beslenmeye alışıp kendini toparlayacaktır. Ancak diyete vücudun tepkisi yüksek seviyede ise kesinlikle bir doktora başvurulması gerekir.

Bilimsel olarak çalışmalar yapılmadığı için zararlı olabileceği belirtilen alkali diyetinin zararları özellikle uzun süreli diyet uygulamalarında ortaya çıkıyor. Uzun süre sürekli alkali gıdalar ile beslenen kişilerde kalp yetmezliği ve mide yaralarına yol açabileceği yönünde uzman görüşleri yer alıyor. Her hangi bir bilimsel çalışmaya dayanmayan bu diyetin zararları konusunda da net bir bilgi yoktur. Ancak kişi uygulama sırasında kendisinde olan değişiklikleri kontrol edip önlemini alabilir.

Alkali diyetin zararları özellikle uzun süreli uygulamalar için geçerlidir. 1 ayı geçen sürede uygulanan bu diyet, vücudun normal dengesini bozabilir. pH değerinin bozulması ile vücuttaki kan pompalanması ve kan akışında da değişiklik olabilir. Bu da zaman içinde uzun süre devam ettiğinde kişide kalp yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Belirl bir yaşın üzerindeki bireyler ve tansiyon hastalarına bu nedenle alkali diyeti önerilmez.

Uzmanların bir kısmının görüşüne göre alkali diyeti sırasında tüketilen alkali su, midede yer alan yaraların ilerlemesini tetikliyor. Vücuttaki genel asit oranı gibi mide asidinde de etkili olan bu su, doğal yapısını bozarak midenin zarar görmesine neden olabilir.

Alkali Diyetin Zararları 1

Alkali diyeti, asidik özellikli besinlerden uzak durup alkali özellikli besinlerin tüketilmesine yönelik bir diyettir. Bu özelliği ile vücudun tek taraflı beslenmesine neden olur. Her ne kadar alkali beslenme düzeninde arada az miktarda asitli besinlere yer verilse de bu normal vücut düzeni için yeterli değildir. Bunun için uzun süre uygulanması son derece zararlıdır. Alkali diyeti için en uygun süre 1 aydır. 1 ay sonunda mutlaka 1 hafta ara verilip gerekirse yeniden o şekilde uygulanması gerekir.

Alkali diyeti ile birlikte gündeme gelen alkali su hakkında da uzmanların farklı görüşleri yer almaktadır. Özellikle bazı uzmanlara göre alkali su, zayıflamak için hiç bir etkiye sahip değildir. Kimi uzmana göre sadece alkali su tüketip normal su tüketimi bırakılabilir. Kimi uzmana göre ise vücudun normal su içinde yer alan bazı maddelere de ihtiyacı vardır. Ve bunlar için sürekli alkali su tüketilmemelidir.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...