Alkali Diyet Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Alkali diyeti, alkalik özelliği yüksek olan besinlerin yoğun olarak tüketildiği, etkili bir zayıflama yöntemidir. Ünlü isimlerin de son dönemlerde uyguladığı bu diyet, 4-5 hafta gibi kısa sürede sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Asidik özelliği düşük olan besinlerin tüketildiği diyet uygulaması sırasında alkali su adı verilen özel bir su karışımı da tüketilerek diyet desteklenir.

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için pH derecenizin normal düzeylerde olması gerekir. Normal şartlarda sağlıkı bir insanın pH dererecesinin dengede olması için 7 civarında olması gerekir. Bu derece, vücudun sağlıklı ve dinç olduğunun göstergesidir. Ancak bazen beslenmeden kaynaklanan pH derecesindeki düşüklük, kişinin kendini yorgun olmamasına rağmen çok yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur. Bu yorgunluk ve halsizliğin ortadan kalkması, kişinin kendisini eskisi gibi dinç ve sağlıklı hissetmesi için alkali seviyesi yüksek besinler ile beslenmesi gerekir.

Alkali özelliği yüksek olan besinler hakkında alkali diyeti listesi konumuzdan daha detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz. Bu besinler, alkali diyeti uygulamak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenlerin başında gelir. Alkali diyeti ile kilo vermek ve daha sağlıklı bir hayata adım atmak isteyenlerin ikinci bilmesi gereken ise alkali sudur… Alkali diyeti uygulamak isteyenlerin merak ettiği soruların başında alkali su nedir sorusu geliyor. Diyet uygulamasına karar vermeden önce bilinmesi gerekenler arasında olan bu su hakkında şimdi kısa bilgiler vermek istiyoruz.

Alkali su, alkali diyeti dışında da sağlıklı bir vücut için tüketilebilecek bir sudur. Evde normal içme suyunun içine İngiliz karbonatının karıştırılması ile oluşturulan bu suyu, günlük içme suyu olarak sürekli kullanabilirsiniz. Ailenizde eğer önemli rahatsızlığı olan yoksa tüm ailenin yararlanması için isterseniz sadece kendi suyunuza değil, damacana suyunun içine İngiliz karbonatı ekleyerek tüketebilirsiniz. Alkali su yapımı için ölçü olarak 1 litre suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat ölçüleri kullanılabilir. Bu ölçü büyük damacanalar için 2-3 yemek kaşığı karbonat olarak uygulanabilir. İngiliz karbonatı ile suyun karışması için ilk olarak az miktarda ılık sub ile karbonatı çözün. Ardından bu suyu normal suyunuz ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Alkali su nasıl yapılır sorusuna kısaca cevap verdikten sonra kısaca bu suyun faydalarına da değinmek istiyoruz.

  • Vücudun genel asit-baz dengesini sağlar.
  • Cildin nemlenmesini ve daha genç görünmesini sağlar.
  • Bazı hastalıklara ve yaşlanmaya karşı etkilidir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.
  • Daha fazla su içme ihtiyacı suyulmasını sağlar ve bu da daha sağlıklı bir vücut demek oluyor.
  • Yüksek antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddelerin atılımını sağlar.
  • Normal sulara göre daha temiz ve bakterisizdir.Alkali Diyeti Nasıl Yapılır

Yukarıda belirttiğimiz maddeler alkali suyun faydaları hakkında genel bilgilerdir. Siz de alkali su kullanmaya başlayarak daha sağlıklı ve zinde bir hayata adım atabilirsiniz. Pek çok sağlık sorununun çözümünde de etkili olan alkali beslenme ve alkali suyu, beslenme uzmanlarının büyük kısmı da öneriyor.

Ahmet Maranki alkali diyeti konusunda yaptığı çalışmalar ile adını duyurmuştur. Hem sağlıklı bir vücut hem de kilo vermek için uygulanabilecek bu diyette alkali besinlerin doğru şekilde kullanılması çok önemlidir. Her ne kadar asidik özellikli besinler vücut için zararlı denilse de belirli miktarda alınması gerektiğinin de bilinmesi gerekir. Alkali diyeti yaparken besinlerin yüzde 80’inin alkali özellikli yüzde 20’sinin de asidik özellikli olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Bu şekilde vücudun genel dengesini sağlayabilirsiniz. Alkali diyeti sırasında ilk günlerde biraz kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum ilerleyen günlerde vücudun alışması ile son bulacaktır.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...