Açlık Otunun Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Açlık otu, vücuda alındığında tokluk hissi veren bir şifalı bitkidir. Uzun süre tok kalınmasını sağlayan bu özel ot, şifalı otların satışını yapan aktarlarda paketler halinde satılır. Ambalajı kapalı olarak uzun süre saklanabilen açlık otunun tok tutma özelliğinden yararlanarak kilo vermek mümkündür. Halk arasında da daha çok kilo verdirme yönü ile bilinen açlık otunun faydaları hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Açlık otunun kilo problemleri dışında çok sayıda faydası vardır. Doğal bitkiler ile sağlık sorunları ya da rahatsızlıklarına çare arayanlar için etkili olabilecek bir bitkidir. Ancak her şifalı bitkide olduğu gibi kullanımında dikkatli olunmadığında yararlarından çok zararlarına maruz kalınabilir. Her ne kadar doğal tedavi yöntemi olarak geçse de şifalı bitkilerin de tedavi amaçlı kullanımından önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor muayenesi ve gerekli ise testlerin sonucunda elde edilen verilere göre otun kullanımının uygun olup olmadına karar verilebilir. Bu önemli bilgileri sizlere hatırlattıktan sonra şimdi de maddeler halinde açlık otu ne işe yarar, sorusunun cevaplarını paylaşmak istiyoruz.

  • Açlık otu tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir. Bu his nedeniyle kilo vermenize yardımcı olan oldukça faydalı bir bitkidir.
  • Yağ yakımında etkili olduğu kadar yeniden yağlanma konusunda da engelleyici özelliği vardır. Bu özellikleri ile vücutta yağlanmaya karşı önleyici özelliği yüksektir.
  • Düzensiz dışkılama sonucu kilo alımı olan kişilerde bağırsak hareketlerini düzenler. Bu bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi sonucunda da daha düzenli dışkılama meydana gelir.
  • Kabızlık sorunu yaşayanlar için açlık otu iyi bir bitki takviyesidir. Bağırsakların yumuşaması ve boşalmasında etkilidir. Vücuttaki fazla toksinlerin boşaltım yolu ile atılmasında açlık otu kullanılabilir.
  • Sürekli gaz sorunu yaşayan ve bu nedenle sancılı günler geçirenler için açlık otu kurtarıcı olabilir. Bağırsak parazitlerini engelleyici özelliği vardır. Bu da daha sağlıklı bağırsaklar ve daha sağlıklı boşaltım sistemi anlamına gelir.
    Açlık Otunun Faydaları 1
  • Tansiyon dengeleme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde özellikle yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılabilir. İlaçlar ile tansiyon sorununa çare bulamayan çoğu hasta, alternatif tıp yöntemi olarak bu otu kullanmaktadır.
  • Böbreklerde kum ve taş oluşumu sonrasında yaşanan ağrıların hafifletilmesinde, bu taş ve kumların dökülmesinde açlık otu kullanılabilir. Bu ot sayesinde böbrek taşlarınızı, böbrek kumlarınızı daha kısa sürede dökebilirsiniz.
  • Mide sorunu yaşayanların sindirim sistemi problemlerinin önüne geçmek için açlık otu kullanılabilir. Açlık otunun düzenli kullanımı, kronik mide hastalıkları için de etkili olacaktır.

Açlık otunu, çay olarak demleyerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde etkisini gösteren bu özel otu aktarlarda ya da şifalı bitki satışı yapan yerlerde bulabilirsiniz. Açlık otu çayı için 1 bardak kaynar suyun içine 10 yaprak açlık otu koyun. 5 dakika demlendirip süzerek çayı tüketebilirsiniz. Bu çayı günde iki kere tüketebilirsiniz. Akşamları yatmadan önce tükettiğiniz açlık otu çayını bir daha 12 saat sonra tüketmeniz gerekir. Bu şekilde iki çay arasında zaman geçmesini sağlayıp daha etkili bir bitkisel tedavi sağlayabilirsiniz.

Açlık Otunun Faydaları 2

Açlık otu, doğal müshil ilacı olarak geçer. Bu özelliğinden dolayı fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir. Bu ishalin önüne geçilmediğinde kişide halsizlik, kilo kaybı ve ishale bağlı başka sağlık problemleri de ortaya çıkabilir. Tüm bu sağlık problemlerinin önüne geçmek için açlık otu kullanımında dikkatli olunması, gerektiğinden fazla alınmaması önerilir.

17 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...