Açlık Otu

Yayınlanma Tarihi: 29 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Açlık otu son zamanlarda özellikle zayıflamak isteyenler tarafından kullanılan ve zayıflama dışında başka faydaları da bulunan bir bitkidir. Doğal müshil olarak da bilinen açlık otunun asıl kara ismi sinemakidir ancak halk arasında aşrık otu veya deve gözü olarak da bilinmektedir. Açlık otu nedir, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir bahsetmeden önce belirtmek isteriz ki tek başına açlık otu veya başka her hangi bir bitki zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Fazla kilo ve yağlardan kurtularak zayıflamak için dengeli ve sağlıklı beslenme, diyet programlarının uygulanması ve programla birlikte spor, egzersiz gibi hareketlerin yapılması gerekmektedir. Bunların yanında kullanılacak açlık otu veya diğer bitkiler zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Açlık otu Afrika bölgesinde yetişen bir bitki olup günümüzde aktarlarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Bunun dışında internet üzerinden de çokça satışa sunulan açlık otu fiyatı 100 gramı 10 – 12 TL gibi rakamlarda satılabilmektedir. Ancak alacağınız açlık otunun taze ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Genellikle çay şeklinde demlenerek kullanılan açlık otu doğru kullanılması halinde bir çok faydaya açık iken yanlış kullanılması veya fazla kullanılması durumunda bazı yan etkiler yaratabilmektedir. Son dönemlerde hemen hemen her gün yeni bir bitki özellikle zayıflamak isteyenlere yönelik olarak duyulmaktadır. Bu bitkiler içerisinde açlık otu doğal müshil olarak tanımlanması nedeni ile en fazla ilgi görenlerindendir.

Açlık otu genellikle çay şeklinde demlenir ve tüketilir. Açlık otu çayı demlemek çok basit bir işlemdir ve normal çay demlenir gibi demlenmektedir. İki farlı şekilde demleyebileceğiniz açlık otu çayı için birinci yöntemde, 10 adet açlık otu yaprağı alınarak 1 bardak suyun içerisine atılır ve bir cezve veya demlikte 1 – 2 dakika kaynatıldıktan sonra içilebilir. Diğer bir yöntemde ise önce 1 bardak su kaynatılır ve 10 adet açlık otu yaprağı kaynamış suyun içerisine atılarak 5 – 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra tüketilebilir.

Açlık otunun müshil etkisi göstermesi nedeni ile genelde akşam yatmadan önce 1 bardak olarak içilmesi tavsiye edilmektedir. Gün içerisinde içilecek açlık otu çayı sık sık tuvalet ihtiyacı oluşturabilecek olması nedeni ile sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.

Açlık Otu 1

Açlık otu, acıktırmayı geciktirici özelliği vardır ve tokluk hissi verir. Bu nedenle fazla yemek yeme alışkanlığınızın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda açlık otu yağ yakma özelliği ile bilinmektedir ve bu sayede yağ oluşumunu engellemektedir. Bir diğer özelliği ise mide hastalıklarına karşı etkilidir ve bağırsaklardaki fazla gazın dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Tansiyon dengeleyici özelliği nedeni ile yüksek tansiyon hastalarına önerilen açlık otu aynı zamanda bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bir diğer faydası ise böbrek kumu ve taşlarının atılmasında etkin rol oynamasıdır. Açlık otunu doğal müshil olarak nitelendiren faydası ise metabolizmayı hızlandırması ve bu sayede kabızlığı önlemesidir.

Açlık Otu 2

Bitkisel ürün uzmanları tarafından bir çok faydasına dikkat çekilen açlık otu İbrahim saraçoğlu tarafından da bir çok kez anlatılmış ve faydaları hakkında bilgiler verilmiştir. Faydalarının yanı sıra yanlış kullanılması veya fazla kullanılması durumunda bazı zararları olabilmektedir. Henüz net bir şekilde zararları tespit edilmemiş olsa da, sık tuvalete çıkma ihtiyacı oluşturduğu, ishal sorunu olanların kullanmaması gerektiği, müshil etkisi nedeni ile fazla kullanılması durumunda aşırı ishal oluşabileceği ve buna bağlı olarak da vücudun susuz kalabileceği, aynı zamanda sık tuvalet ihtiyacı nedeni ile anal bölgede yaralanmaların olabileceği gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda açlık otu sağlığa faydalı olmakla birlikte, konu sağlık olunca işin uzmanına danışılarak kullanılmalıdır. Kronik ishal rahatsızlığı  olanları kullanmaması önerilen açlık otu çocuklarda ve yaşlılarda daha az kullanılmalıdır. Özellikle ishal edici özelliği olması nedeni veya alerjik durumların tespit edilmesi amacıyla doktor tavsiyesi alınarak kullanılması faydalı olacaktır.

29 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...