Açlık Otu Kullananlar

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Açlık otu kullananlar genellikle bu bitkiyi çağımızın hastalığı olan fazla kilolar ve fazla yağlardan kurtulmak için tercih etmektedirler. Aslında sadece fazla kilolardan kurtulmak için fayda sağlamayan açlık otunun bunun dışında bir çok faydası vardır. Doğal bitkiler son zamanların popüler sağlık giderici ürünleridir ve alternatif tıp bu bitkiler ile her geçen gün daha da değer kazanmaktadır. Açlık otu bu bağlamda adı en çok  duyulan bitkilerdendir ve açlık otu kullanımı her geçe gün artmaktadır.

Açlık otu Afrika bölgesinde yetişen bir bitkidir. Asıl adı kara sinemaki olan bitki halk arasında deve gözü veya aşrık otu olarak da bilinmektedir. Açlık otu kullanıcı yorumları genelde olumlu yönde olmaktadır. Ancak, tabii ki faydalarını görebilmek için kullanım şekli ve diğer etkilerin de önemi büyüktür. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve zayıflamak için sadece açlık otu kullanımı yeterli olmayacaktır. Bu nedenledir ki bazı açlık otu kullananlar diğer etkilere önem vermedikleri için faydasını görememektedirler. Eğer açlık otu zayıflamak için kullanılacaksa açlık otu ile birlikte düzenli ve sağlıklı beslenmeye, spora, egzersize, hareketli yaşama ve diyet programlarına dikkat edilmelidir. Zayıflamak belli başlı konuların bir arada olduğu bir bütündür ve açlık otu bu bütün içerisindeki bir parçayı oluşturabilmektedir.

Açlık otunun kullanımı genelde çay şeklinde demlenme ve tüketilme şeklinde olmaktadır. Akşamları ve yatmadan önce 1 bardak olarak tüketilmesi önerilen açlık tonun demlenmesi normal çay demler şekilde yapılmaktadır. Akşamları ve yatmadan önce tüketilme nedeni ise doğal müshil olarak bilinen açlık otunun sık sık tuvalet ihtiyacı oluşturabilecek olmasıdır. Gün içerisinde tüketilen açlık otu ishal özelliği nedeni ile sık tuvalet ihtiyacınızın oluşmasına ve buna bağlı olarak da gün içerisinde sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

Açlık otunu demlemek için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Birbirine benzeyen ve kolay olan bu yöntemlerden ilkinde 10adet açlık otu yaprağı 1 bardak suyun içerisine atılır ve bir cezve veya demlik yardımı ile 1 – 2 dakika kaynatıldıktan sonra tüketilir. Diğer yöntemde ise 1 bardak su önce kaynatıldıktan sonra içerisine 10 adet açlık otu yaprağı atılır ve 5- 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra tüketilir.

Açlık Otu Kullananlar 1

Fazla tüketilmesi durumunda ishal olma ve bu nedenle vücudun susuz kalması ve buna bağlı olarak da sağlık sorunları ortaya çıkması gibi sorunlar oluşturabilecek olan açlık otunun aşağıdaki faydaları sağlaması muhtemeldir.

  • Açlık otu tokluk hissi veren bir bitkidir. Eğer fazla yemek yeme alışkanlığınız var ise açlık otu ile kendinizi tok tutabilir bu sayede fazla yemek yeme alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan açlık otu aynı zamanda içerisindeki maddeler yardımı ile dışkının sıvı hale gelmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını ve kabızlığın önlenmesini sağlar.
  • Yağ yakılmasını hızlandıran açlık otu bu sayede yağ oluşmasını da engeller.
  • Vücudu son derece rahatsız eden gaz sorunlarını çözmede yardımcıdır. Bağırsaklardaki gazın dışarı atılmasını sağlar.
  • Bağırsak parazitlerinin engellenmesini sağlar.
  • Tansiyon dengeleyici özelliği vardır. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarına önerilmektedir.
  • En önemli özelliklerinden biri de büyük sancılara sebep olan böbrek kumu ve taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Açlık Otu Kullananlar 2

Tüm bu faydaların yanı sıra fazla tüketilmesi veya yanlış tüketilmesi durumunda, ishale sebep olarak vücudun susuz kalmasına ve dolayısı ile sağlık sorunları oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle ishal sorunu olanların kullanmaması önerilir. Açlık otunu kimler kullanamaz hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, kronik ishal sorunu olanların kullanmaması, çocuklarda ve yaşlılarda daha az miktarda kullanılması, özel sağlık sorunları ve alerjik durumların tespiti içinde mutlaka doktor tavsiyesinden sonra kullanılması önerilmektedir.

30 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...