8 Saat Diyeti Nedir? 8 Saat Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Öyle bir diyet olsa ki ne yiyeceğimi kendim belirlesem, çok abartıya kaçmamak şartıyla her istediğimi yiyebilsem ama adı üzerinde yaptığım şey diyet olduğu için kilo da verebilsem diyorsanız aralıklı oruç diyeti sizin için iyi haber. Diğer bir deyişle 8 saat diyeti de diyebiliriz.  8 saat yemek yiyip günün geriye kalan 16 saatini mideyi dinlendirerek geçirme prensibi üzerine kurulu bu diyette sindirim sistemi ve tüm vücut hem dinleniyor hem de yağ yakıyor. Nasıl bir şey bu diyet, ayrıntıları neler diyorsanız işte aralıklı oruç diyeti hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey…

8 Saat Diyeti Nasıl Yapılır?

İntermittent fasting yani aralıklı oruç olarak da bilinen 8 saat diyeti son dönemde gittikçe popüler olmaya başlayan bir diyet. Bu diyette 8 saatle sınırlı günün belli saatlerinde besleniyor, geriye kalan 16 saati hiçbir şey yiyip içmeden geçiriyorsunuz. Bu diyetle yedikleriniz değil, yediğiniz zaman kısıtlanmış oluyor. Aç kalınan 16 saat boyunca vücudunuz dinleniyor, kendini tamir ediyor ve kalori yakıyor. Bu da hızlı bir şekilde kilo kaybetmek demek. 8 saat diyeti ile zayıflayanlar 3 hafta içinde 15 kilo verebildiklerini söylüyor. Bu diyeti yaparken uykuda dahi yağ yakıyorsunuz. Sınırlı süre aralıklarında yeyip içtiğinizde vücudunuza kalori yakmak için zaman tanımış oluyorsunuz. 16 saatli açlıkta hücrelerde bulunan enerji kaynağı mitokondriyanin fonksiyonu uyarılmış ve yenilenme hormonları da üst düzeyde salgılanmış oluyor.

8 saat diyeti 1

Oysa sık sık yemek yediğinizde vücutta glikojen depolanıyor ve glikojen depoları hiç tükenmediği için vücut yağ yakmıyor. Sadece glikojeni yakmak için uğraşıyor. 8 saat diyeti ise enerji için yağ yakmayı sağlıyor ve kısa süre içinde kilo veriliyor. Yani aslında bu diyet için belirli bir diyet listesi yok. 8 saat içinde besininizi alıp, kalan 16 saat içinde de tamamen aç kalacaksınız. Bu zaman aralığını kendiniz belirleyebilirsiniz. İsterseniz 08.00 ile 16.00 saatleri arasında yiyip için, isterseniz 10 ila 18.00. Ama en doğrusu akşam çok geç saatlerde yememek, yani akşam öğünü için saat 18.00’i geçirmemek olmalıdır.

8 Saat Diyeti Listesi

Bu diyette saat aralıkları ve ne yiyeceğiniz size kalmış. 8 saat diyet listesi ağırlıklı olarak taze sebze ve meyveler, lif oranı yüksek tahıllar, yağ oranı düşük yahut yağsız proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşur. Yeterli miktarda su içtiğinizden de emin olmalısınız. Diyetin net sonuçlarını alabilmek için de en az 3 hafta düzenli olarak uygulamak gerekir.

Bu diyetin bir listesi olmadığını söylemiştik. Ama şöyle bir örnek liste de verilebilir:

Sabah uyanınca:

  • Yeşil çay yahut şekersiz kahve ya da detoks içeceği

Kahvaltı: (saat 10.00)

  • Yağsız süt ve buğday gevreği yahut muzlu smoothie ya da rafadan yumurta ve tost

Ara Öğün: (saat 11.30)

  • Karpuz ve salatalık ya da 4-5 adet badem

Öğle yemeği:

  • Fırında balık ve sebze ve yoğurt ya da ton balığı ve taze sıkılmış meyve suyu

Ara Öğün:

  • Yarım paket bitter çikolata ya da 1 adet portakal yahu elma

Akşamüstü:

  • Küçük boy kase haşlanmış patates ya da küçük kase patlamış mısır

Akşam yemeği:

  • Izgara sebze ve puding yahut mercimek çorbası ve meyveli muhallebi ya da lazanya ve sebze suyu

8 saat diyeti 2

8 Saat Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Bu diyetle 1 ay içinde 7 kilograma kadar kilo kaybı yaşanabilmektedir. Eğer kilo fazlanız çoksa, vereceğiniz rakam daha fazla olacaktır. 8 saat diyeti yapanlar bu diyetle mutlaka kilo verdiklerini belirtiyor.

8 Saat Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

8 saat diyetinde mutlaka sağlıklı yağlar, taze sebze ve meyveler, bakliyatlar, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yağlı tohum dediğimiz kuru yemişler tüketilmelidir. Rafine şeker, beyaz un, işlenmiş gıda ve abur cubur tüketiminden uzak durulmalıdır. Elbette istediğinizi yiyebilirsiniz ama besin değeri yüksek gıdalar almaya ve mutlaka kompleks karbonhidrat tüketmeye özen göstermek gerekir.

23 Mayıs 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...